Niecodzienni.pl

4 techniki hamowania na rolkach

0
4 techniki hamowania na rolkach

4 techniki hamowania na rolkach

Jazda na rolkach to świetna zabawa i rozrywka do osób w każdym wieku. Priorytetem, jak przy każdym innym sporcie, jest komfort i bezpieczeństwo. Dlatego też tym, co warto przyswoić sobie na samym początku swojej przygody z rolkami, jest bezpieczne hamowanie. Dziś opisujemy znane techniki hamowania na rolkach i podpowiadamy jak się ich nauczyć.

 

 

 

 

 

Od rozpędu do hamowania

Każdy, kto kiedykolwiek uczył się jeździć na rolkach, wie, że sama jazda i nabieranie prędkości to nic trudnego. Przyjemne poczucie asfaltu pod rolkami i powiew chłodnego powietrza podczas jazdy to tylko kilka korzyści z jazdy na rolkach! Trudności pojawiają się w momencie wytracania prędkości i hamowania, które nie są już tak intuicyjne. Zanim więc na dobre zaczniesz jeździć na rolkach, upewnij się, że opanowałeś hamowanie i zatrzymywanie się w wybranym miejscu. Koniecznie musisz się również wyposażyć w ochraniacze i kask na rolki, które w razie upadku mogą nawet uratować Ci życie.

Na początku na pewno będziesz hamować na barierkach, płotach czy opierając się o drzewo: każdy początkujący przechodził przez ten etap. Nie można jednak brać takiego sposobu hamowania za pewnik: nie zawsze na Twojej drodze pojawią się barierki, których możesz się złapać w razie potrzeby. To ważne, by nauczyć się hamować w wybranym miejscu, dzięki czemu nie tylko uchronisz siebie od upadku i urazu, ale też innych uczestników ruchu czy przypadkowe osoby na Twojej drodze. Poznaj 4 najskuteczniejsze metody hamowania.

 

1.     Technika hamowania na rolkach: hamulec

Opanowanie tej techniki hamowania na rolkach stanowi absolutną podstawę dla początkujących (ale nie tylko!). Jest to najprostszy sposób na szybkie i skutecznie zatrzymanie. By korzystać z tej metody, musisz posiadać rolki z hamulcem, czyli specjalną „kostką” przymocowaną z tyłu buta.

Zatrzymanie polega na wykonaniu prostego manewru, czyli przeniesieniu ciężaru ciała na nogę, na której znajduje się rolka z hamulcem. Przechylając but do tyłu, sprawiasz, że kostka szura po nawierzchni, pozwalając Ci się zatrzymać. Brzmi banalnie? Tak, teoretycznie to całkiem proste, jednak w praktyce bywa różnie. Przede wszystkim liczy się równowaga, a kiedy już opanujesz tę metodę, możesz zatrzymać się w kilka chwil, unikając upadku czy zderzenia.

2.     Technika hamowania na rolkach: pług

Kolejne techniki hamowania na rolkach wymagają nieco więcej umiejętności. Jedną z nich jest hamowanie pługiem czy też jodełką, które może brzmieć znajomo, jeśli jest Ci bliska jazda na nartach. By wykonać ten manewr, należy tak ustawić stopy w rolkach, by były one złączone piętami i powstała z nich litera V. Następnie Twoim zadaniem będzie wykonanie szerokiego rozkroku bez uginania kolan. Im bardziej rozszerzasz nogi, tym szybciej wytracasz prędkość. Po zahamowaniu tym sposobem płynnie przejdź do jazdy i standardowej pozycji. Nie zapominaj, by pochylać się ku ziemi: to uchroni Cię przed upadkiem.

3.     Technika hamowania na rolkach: T-stop

Teraz zaczyna się magia! Dla tych, którzy potrafią już dobrze jeździć oraz znają style i charakter jazdy na rolkach, interesujące będą kolejne dwie techniki hamowania na rolkach. W technice hamowania zwanej T - stop (nazwa pochodzi od kształtu ustawienia nóg) musisz doskonale trzymać równowagę. Manewr polega na wyciągnięciu jednej nogi przed siebie i przeniesieniu na nią ciężaru ciała. Po chwili w takim ustawieniu, obróć stopę położona z tyłu prostopadle do kierunku jazdy, czyli pod kątem prostym do wysuniętej z przodu nogi. Prostopadle położona stopa będzie stanowić opór, co poskutkuje zatrzymaniem się.

4.     Technika hamowania na rolkach: hamowanie przez obrót

Kolejną metodą jest hamowanie poprzez wykonanie obrotu. To już wyższa szkoła jazdy: aby wykonać ten manewr, potrzebna jest Ci umiejętność skręcania i wykonanie dwóch kroków. Najpierw, tak jak w poprzedniej metodzie, wysuń jedną nogę do przodu i przenieś na nią ciężar ciała. Następnie, obracając się wokół własnej osi, przenieś ciężar ciała na drugą nogę, dbając o to, by stopy kierowały się cały czas na zewnątrz. Brzmi jak skomplikowany manewr? Na początku na pewno to hamowanie będzie wymagało treningu, jednak pamiętaj, że im dłużej jeździsz, tym lepiej hamujesz.

 

Zacznij od podstaw, naucz się nie tylko jeździć do przodu, ale też szybko się zatrzymywać, a wkrótce łatwiej będzie Ci opanować kolejne etapy jazdy na rolkach.

Nie masz własnych  rolek i za każdym razem je wypożyczasz? Koniecznie sprawdź bogatą ofertę naszego sklepu!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl