Niecodzienni.pl

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach

0
Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach

 

 

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?

 

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. A jazda na rolkach to jedna z najprzyjemniejszych dyscyplin, którą może uprawiać praktycznie każdy. Przy okazji ma wiele korzyści zdrowotnych, m.in. przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, buduje kondycję i wzmacnia mięśnie. Które mięśnie pracują podczas treningu? Odpowiadamy w tym artykule!

 

 

 

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

 

Zanim przejdziemy do mięśni, najpierw kilka słów zachęty do rozpoczęcia jazdy na rolkach. Praca mięśni, spalanie tłuszczu czy rozwój koordynacji ruchowej to nie jedyne zalety wynikające z uprawiania tego sportu. Jazda na rolkach to również świetna zabawa i bardzo relaksująca aktywność. Możesz w ten sposób spędzać czas z bliskimi: przyjaciółmi, ale też dziećmi czy rodzicami, bo to sport dla osób w różnym wieku i o różnej kondycji. Taka aktywność to również świetna okazja do poznania nowych osób. Jesteśmy pewni, że Ci się spodoba!

 

Jazda na rolkach: jakie mięśnie pracują?

 

Pora przejść do sedna i skupić się na mięśniach w trakcie jazdy na rolkach. Jakie partie mięśni pracują podczas treningu? Odpowiedź Ci się spodoba: w czasie uprawiania tego sportu zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśni. Tak, to prawda: ten sport rozwija całe ciało! Jest przez to podobny do biegania, ale zdecydowanie mniej kontuzjogenny ze względu na mniejsze obciążenie stawów.

 

Najaktywniej podczas jazdy pracują zdecydowanie mięśnie kończyn dolnych, a najmocniej w trening angażują się mięśnie czworogłowe i pośladkowe, a także mięśnie łydek. Mięśnie brzucha też biorą udział w treningu, podobnie jak biodra i miednica. Jazda na rolkach to więc z całą pewnością sport, który rozwija wszystkie obszary ciała. Jeżdżąc na rolkach, rozwijasz całą sylwetkę!

 Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze u kobiet

Praca mięśni podczas jazdy na rolkach

 

Wiesz już, jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach. Teraz czas na to, by dowiedzieć się, jak ta praca wygląda. Za nabieranie prędkości, kontrolę nad rolkami oraz za hamowanie odpowiedzialne są oczywiście mięśnie nóg. To one wprawiają całą sylwetkę w ruch — najwięcej zasług posiadają tutaj szczególnie mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud, a także mięśnie pośladkowe. Będąc w ciągłej pracy i w stałym napięciu, mięśnie nóg rozbudowują się i zyskują atrakcyjny kształt.

 

Rozbudowa mięśni dotyczy także łydek, których zaangażowanie w trening może być różne w zależności od uprawianego stylu jazdy. Co ciekawe, podczas szybkiej jazdy łydki pracują mniej intensywnie niż podczas biegania, ponieważ buty są nieco wyższe niż rolki. Jakie partie mięśni podejmują jeszcze wysiłek?

 Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze u mężczyzn

W treningu bierze udział brzuch, napinający się podczas jazdy. Jego zadaniem jest utrzymanie równowagi i wyprostowanej sylwetki, jeśli oczywiście jeździsz relaksacyjnie, w wyprostowanej pozycji. Regularne treningi, podczas których brzuch dba o stabilizację, sprawiają, że dostrzeżesz różnicę w jego wyglądzie. Pamiętaj jednak, że efekty nie będą widoczne od razu: czy to na brzuchu, czy na udach, ale trening czyni mistrza.

 

O wyprostowaną postawę troszczą się także mięśnie grzbietu, które napinają się w czasie treningu. To także ich zasługa, że zachowujesz na rolkach równowagę. Jeśli masz z tym problem, na pewno pomogą Ci ręce, którymi możesz balansować w czasie jazdy. To angażuje je do udziału w treningu, a Tobie pomaga złapać równowagę.

 

Ostatnie, ale nie najmniej ważne są przywodziciele, czyli mięśnie znajdujące się w pachwinach. Szybka jazda intensywnie je obciąża, dlatego przed rozpoczęciem treningu koniecznie zrób kilka ćwiczeń rozciągających.

 

Jazda na rolkach: które mięśnie pracują podczas jazdy w pochylonej pozycji?

 

Zaawansowani rolkarze często jeżdżą na rolkach w tak zwanej pozycji łyżwiarskiej, czyli pochylonej. W tej pozycji szczególne zaangażowane do treningu są mięśnie grzbietu, które utrzymują odpowiedni balans ciała.

 Jakie mięśnie pracują przy pochylonej pozycji na rolkach

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak ogólnorozwojowa jest jazda na rolkach i znasz odpowiedź na pytanie „jakie mięśnie pracują podczas treningu?”. Zachęcamy Cię do spróbowania tej aktywności: wystarczy, że poznasz kilka podstawowych czynności i możesz działać, rozbudowując przy tym mięśnie i poprawiając kondycję. Niezależnie od tego ile masz lat i czy jesteś aktywny, warto zacząć swoją przygodę z rolkami!

 

Na pewno zainteresuje Cię też artykuł „Ile kalorii spala się na rolkach?”.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl