Triki na rolkach — 4 sztuczki dla początkujących
Jazda na rolkach to sport, który dostarcza mnóstwa zabawy. Rekreacyjna forma tej aktywności może być uprawiana przez całą rodzinę, jednak niektórzy poszukują większych wrażeń. Od czego rozpocząć naukę tricków? Jakie sztuczki na rolkach będą ciekawym wyzwaniem dla początkujących? Podpowiadamy!
1. Przeplatanka
Przeplatanka jest stylem jazdy, który prezentuje się niezwykle efektownie i elegancko. Warto opanować tę umiejętność, aby sprawnie radzić sobie z jazdą po łuku czy okręgu. Przeplatanka pozwala również na zwinne skręcanie bez utraty prędkości.
Aby nauczyć się przeplatanki, ćwicz jazdę na zewnętrznej i wewnętrznej stronie kółek. Następnie przejdź do klasycznego ćwiczenia zwanego beczką (to ćwiczenie umożliwia również hamowanie). Jazda „beczką” lub inaczej pługiem polega na tym, by po kilku odbiciach nakreślać nogami na podłożu kształt na kształt beczki. Nogi pracują równo, otwierając się i łącząc, stopy są ułożone w kształt litery V, a ręce opierają się na kolanach.
Opanowanie jazdy w ten sposób umożliwi Ci przejście do kolejnego etapu, czyli ćwiczeń przy ścianie. Oprzyj o nią górną część ciała, a nogi utrzymaj odchylone pod kątem 30-40 stopni. Taki trening pozwoli Ci utrzymać właściwą pozycję przy skrętach. Jazda tą techniką to również dobry wstęp, by opanować kolejne tricki na rolkach.
2. Jazda do tyłu
Jazda do przodu nie sprawia Ci już żadnego problemu? Czas więc na naukę jazdy do tyłu! Chociaż dostarczy to mnóstwa zabawy nawet początkującym rolkarzom, wymaga jednak nieco ćwiczeń. W jeździe do tyłu chodzi o to, by wykonać te same ruchy, co w jeździe do przodu, tylko w odwrotnym kierunku. Najlepiej na początku wesprzeć się barierką. Ćwicz w ten sposób przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony na drugą oraz prawidłowe ustawienie stóp na kształt litery V.
3. Figury slalomowe: rybka, wąż, one foot, cross
Slalomowe sztuczki na rolkach pozwalają urozmaicić zwyczajną jazdę oraz płynnie poruszać się między przeszkodami. Podstawową figurą do opanowania jest tzw. rybka. Polega ona na tym, by ustawione w jednej linii przeszkody (kubeczki lub pachołki) omijać to z jednej, to z drugiej strony. W tym ćwiczeniu nogi pozostają złączone równo.
Kolejną figurą o podobnej technice jest wąż. Różni się on od rybki tym, że stopy powinny być ustawione jedna za drugą w linii prostej. Aby się poruszać, rolkarz odpycha się z obu nóg na przemian.
One foot, jak wskazuje angielska nazwa, to jazda na jednej nodze. Aby uczyć się tej techniki, należy najpierw opanować rybkę lub węża. Te figury stanowią pozycję wyjściową, by następnie unieść nogę i odłożyć ją na nodze „aktywnej”.
Po opanowaniu prowadzenia zarówno prawą, jak i lewą nogą, warto przejść do ćwiczeń techniki cross — krzyżowania i otwierania nóg w trakcie jazdy, dla łatwego pokonywania przeszkód.
Techniki slalomowe można ze sobą łączyć i tworzyć własne układy ruchów, aby jazda była przyjemna i efektowna. Dobrze jest jednak przyjąć zasadę, by uczyć się kolejnych figur dopiero po opanowaniu tych bardziej podstawowych. Pamiętaj, by nie zaczynać treningu bez ochraniaczy, aby tricki na rolkach nie skończyły się kontuzją.
4. Skoki
Skoki przydają się szczególnie podczas jazdy w mieście, gdzie można napotkać przeszkody w postaci:
- dziur,
- schodów,
- nierówności,
- krawężników.
Na początek dobrze jest zacząć od prostych, niewielkich skoków, np. na chodnik.
Z czasem skoki mogą stać się niezwykle efektowną sztuczką — im dłuższy czas w powietrzu, tym ciekawsze tricki rolkarz ma szansę wykonać w trakcie. Początkujący mogą zacząć od złapania w powietrzu jednej z rolek (tzw. safety grab).
Masz już do dyspozycji rolki slalomowe, a może szukasz sposobów na urozmaicenie rekreacyjnej jazdy? Włóż ochraniacze i rozpocznij naukę tricków! Wiele z opisanych propozycji będziesz w stanie wykonać już po kilku godzinach treningu. Powodzenia!
Rolki FR Skates FR1 80 – doskonałe do freeride'u i slalomu |
Rolki freeride Rollerblade RB CRUISER – idealne do nauki slalomu oraz jazdy rekreacyjnej |
Rolki agresywne Rollerblade BLANK SK – świetne do trików, ramp i skoków |
Sprawdź też, dlaczego warto wyposażyć się w „Podświetlane kółka”.
komentarzy