Z nosem czy bez? Idealne okulary do pływania
Chlorowana woda w basenie to częsta przyczyna podrażnień oczu. Wysusza je, powoduje zaczerwienienia i dyskomfort. Aby uniknąć tych przykrych dolegliwości i znacząco zwiększyć swój komfort podczas wodnych szaleństw, warto dobrać okulary lub gogle pływackie. Czym kierować się w wyborze? Podpowiadamy!
Okulary na basen – dlaczego są takie ważne?
Na większości basenów można obyć się bez okularów pływackich – nie są one zazwyczaj obowiązkowe, jak czepki. Mimo wszystko jednak wiele przemawia za tym, aby z nich nie rezygnować. Co więcej – jeśli z basenu korzystamy regularnie, zdecydowanie warto poświęcić chwilę na wybór modelu okularów, które będą dobrze dopasowane – zarówno w kwestii rozmiaru, jak i naszych potrzeb.
Okulary do pływania znacznie podnoszą komfort treningu lub rekreacji w basenie. Ich funkcją jest przede wszystkim ochrona oczu przed basenowym chlorem (który może je podrażniać), a także przed bakteriami, wirusami i grzybami (obecnymi zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych). Okulary na basen dają również komfort pływania i sprawiają, że nie tracimy widoczności oraz nie musimy co chwilę przecierać oczu.
Aby jednak okulary pływackie dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane. Odpowiedni rozmiar to nie wszystko. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Okulary do pływania – na co zwrócić uwagę?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli przeznaczonych do różnych rodzajów aktywności w wodzie. Wśród nich znajdziemy m.in. okulary dla:
- pływaków,
- windsurferów,
- kajakarzy,
- nurków.
Istotnym kryterium doboru okularów jest nie tylko rodzaj sportu, do jakiego będą wykorzystywane, ale także poziom zaawansowania użytkownika. Dla początkujących przeznaczone są okulary wodne lub gogle o innych parametrach niż dla profesjonalistów. Kupując je, warto zwrócić uwagę na:
- antifog (powłokę chroniącą przed parowaniem okularów);
- uszczelkę (materiał, który styka się z naszą skórą; w właściwie dobranych okularach powinniśmy czuć efekt zasysania);
- regulację (okulary powinny mieć możliwość regulacji za pomocą plastikowych elementów zamocowanych na pasku okularów);
- nosek (właściwie wybrany pozwoli nam uniknąć przesuwania się okularów w trakcie pływania).
Warto też zastanowić się przed zakupem, w jakiego typu zbiornikach wodnych okulary będą używane najczęściej.
Okulary na basen – dla dzieci i dorosłych
Zaczynając przygodę z treningami na basenie lub poszukując modelu odpowiedniego do okazjonalnych wizyt w aquaparku, postaw na rekreacyjne okulary miękkie. Wyróżniają się one dużą wygodą noszenia, zapewniają ochronę oczu przed wodą i dobrą widoczność. Noski (elastyczne paski łączące szkła) w tego typu modelach nie są zazwyczaj wymienne.
Dla dzieci dobrym wyborem będą właśnie miękkie, elastyczne okulary pływackie lub wygodne gogle pływackie, zasłaniające większą część twarzy. W obu przypadkach ważne jest dobre dopasowanie. Jeśli tylko model nie będzie za duży ze względu na rozciągliwe materiały, okulary same dopasują się do kształtu twarzy użytkownika.
Bardziej zaawansowani i profesjonaliści będą zapewne szukać sztywniejszych okularów – półtwardych lub twardych. Ich najważniejszą zaletą jest to, że gwarantują o wiele lepszą widoczność pod szerszym kątem. Modele wyścigowe są również testowane pod kątem hydrodynamiki.
Szkła i różnice między nimi
Ochrona oczu to nie tylko zabezpieczenie ich przed wodą, ale i światłem. Dlatego wśród różnorodnych okularów pływackich możesz znaleźć modele z kolorowymi soczewkami. Co różni je od szkieł przejrzystych? Wyjaśniamy!
Bezbarwne soczewki, będą dobrym wyborem na basen – zwłaszcza zamknięty. Pozwalają dobrze widzieć nawet w ciemniejszych pomieszczeniach.
Z kolei kolorowe szkła, szczególnie popularne w okularach dla dzieci, pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną. Mogą jednocześnie delikatnie redukować odblaski światła w wodzie.
Do szkieł najlepiej chroniących przed świetlnymi refleksami zaliczają się szkła lustrzane, przyciemniane i z polaryzacją. W zależności od potrzeb estetycznych oraz planowanego miejsca użytkowania możesz wybrać swój wymarzony model. Szkła z polaryzacją są bez wątpienia odpowiednie dla osób, które chcą trenować sporty wodne w upalne, bezchmurne dni.
Wada wzroku a pływanie: szkła korekcyjne w okularach pływackich
Korzystanie z soczewek kontaktowych pod wodą jest niestety niewskazane – na powierzchni soczewki mogą osadzić się bakterie, wirusy lub grzyby, których obecność może skutkować infekcją oka. Wobec tego ich użytkownicy powinni pamiętać o szczelnych okularach jeszcze przed wejściem do wody.
Istnieje również inne rozwiązanie, które zabezpiecza przed przypadkowym kontaktem soczewek z wodą – a mianowicie wybór okularów pływackich ze szkłami korekcyjnymi. Tak spersonalizowany produkt pozwoli uzyskać doskonałe widzenie, bez konieczności dodatkowego korygowania wzroku.
Szukasz idealnych okularów do pływania? Koniecznie sprawdź ofertę sklepu niecodzienni.pl!
komentarzy