Niecodzienni.pl

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Poradnik dla początkujących

0
Nauka jazdy na rolkach - jak zacząć?

Jak zacząć jeździć na rolkach ?

 

Czy rolki to sport dla mnie? Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, które zamierzają rozpocząć przygodę z jazdą. Oczywiście, że TAK! Na rolkach można nauczyć się śmigać niemal w każdym wieku! :). Dziedzina ta jest umiarkowana cenowo, sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, ponadto łatwo go zabrać ze sobą nawet na rodzinne wakacje czy wypad za miasto. Do uprawiania rolkarstwa wystarczy trochę chęci, dobrej jakości rolek i skrawka płaskiego asfaltu lub hali. Chętnie podpowiemy jak zacząć i ułatwić sobie naukę jazdy na rolkach.  

 

 

Zacznijmy więc krok po kroku:

 

  • SPRZĘT

 

Rolki dla początkujących

 

Zdecydowaliśmy się - chcemy jeździć na rolkach. Pora wybrać odpowiedni sprzęt. We wstępie nie bez powodu pojawiło się sformułowanie “dobrej jakości rolek”, wbrew pozorom, nie oznacza to wcale drogiego, zaawansowanego sprzętu, a raczej rolki znanych, sprawdzonych marek takich jak K2 , Rollerblade czy Powerslide. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, wygodę i możliwość dopasowania modeli do poziomu zaawansowania, w naszym przypadku - nauce. Dobre rolki będą ułatwiały pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Czasami wybór taniego sprzętu motywujemy zdaniem, że nie chcemy przeznaczać większej kwoty na start, bo co w przypadku gdy nam się nie spodoba? Niestety, paradoksalnie tańszy sprzęt zamiast pomóc w nauce może skutecznie nas zniechęcić i sprawić, że zanim na dobre opanujemy utrzymywanie równowagi na rolkach, odwiesimy je na przysłowiowy “kołek”. Dobry sprzęt to wysoki komfort użytkowania - wygodny but sprawia, że chętniej ćwiczymy i szybciej przyswajamy sobie sztukę jazdy na rolkach. Sztywniejsza cholewka zapewnia utrzymanie właściwej postawy, kostka nie ucieka nam na boki, a my możemy skoncentrować naszą uwagę na ćwiczeniu równowagi. To właśnie ona jest jest najtrudniejszą rzeczą w pierwszej fazie nauki jazdy na rolkach.

 


Nauka jazdy na rolkach

 

  • POSTAWA

Pierwszy sukces - mamy już odpowiedni sprzęt do rozpoczęcia przygody. Musimy teraz nauczyć się jak właściwie i skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie możemy go wykorzystać. Rolki powinny być dobrze dopasowane i dokładnie zapięte. Pamiętajmy o solidnym zasznurowaniu, zapięciu klamer, pasków czy rzepów. Poświęcenie dłuższej chwili na dokładne dopięcie buta zaowocuje większą stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa. Kolejną elementarną rzeczą jest właściwa postawa, którą musimy opanować. Koniecznie pamiętajmy o ugięciu nóg w kolanach i lekkim przechyleniu tułowia do przodu. Obniżając środek ciężkości poprawiamy nasze bezpieczeństwo, a przechylając się do przodu zmniejszamy ryzyko wyjechania rolek spod nas - tym samym minimalizując szansę na niekontrolowany upadek. Niektórzy żartobliwie twierdzą, że dzięki tej postawie mamy bliżej do ziemi, więc upadek będzie mniej bolesny - coś w tym jest! :)  Z dwojga złego, jeśli nie da się uniknąć upadku to lepiej już przewrócić się do przodu. Łatwiej będzie nam w takim przypadku kontrolować to co się z nami dzieje niż w przypadku wywrotki do tyłu, która z reguły odbywa się w sposób bezładny i niekontrolowany.

 

  • DROBNE KROKI

Mamy to! Stoimy na rolkach we właściwej pozycji, nie jest źle - żyjemy ;) Pora na kolejny etap nauki - opanowanie dwóch niezbędnych elementów: przyspieszania i hamowania. Instruktorzy rolkarstwa stosują często ćwiczenie określane jako “rybka” lub “objeżdżanie beczki”, zanim jednak przybliżymy tę metodę, podpowiemy jak spróbować pierwszych kroków na rolkach. Stojąc w opisanej wcześniej pozycji, ułóżmy stopy równolegle do siebie (obok siebie), następnie delikatnie ustawmy rolki w kształt liter “V” lub tak zwaną ”jodełkę”. Pięty bliżej siebie, palce skierowane na zewnątrz, nogi ugięte, sylwetka delikatnie pochylona do przodu. Następnie spróbujmy wykonać pierwsze kroki - naszym celem jest “chodzenie” bardzo drobnymi krokami przy jak najmniejszym podnoszeniu nóg do góry. Dla ułatwienia warto przechylać ciało, przenosząc jego ciężar na stronę stopy, którą akurat stawiamy. Obserwując doświadczonych rolkarzy widzimy jak doskonale balansują ciałem podczas szybkiej jazdy. Bierzmy z nich przykład pamiętając, że “nie od razu Rzym zbudowano” :). Nie wszystko na raz, jesteśmy na początku drogi i chwilę zajmie nam opanowanie techniki do perfekcji, nasze kroki muszą być póki co drobniejsze, a ruchy bardziej subtelne.

 

Jak hamować i skręcać na rolkach?

 

  • ĆWICZENIA

Pierwsze metry za nami, nie czujemy się jeszcze pewnie - to normalne, potrzeba czasu zanim przyzwyczaimy się do faktu, że nogi odjeżdżają spod naszego środka ciężkości. Jak wspomnieliśmy, opanowanie równowagi jest najtrudniejszą sztuką, wymaga zarówno czasu jak i cierpliwości. Przejdźmy teraz do kontroli sposobu w jaki się poruszamy, pomocne będzie wspomniane wcześniej ćwiczenie czyli “objeżdżanie beczki”, pomoże nam ono opanować nabieranie prędkości oraz jej wytracanie (hamowanie).

1. Wyobraźmy sobie przed nami niską beczkę, by ją objechać musimy ustawić stopy w kształt litery “ V ” (ustawienie nóg \/), mocniej ugiąć kolana i skierować je w stronę stóp. Wypychając kolana na zewnątrz, rolki zaczynają przyspieszać, jednocześnie rozjeżdżając się na boki - to pierwsze ćwiczenie mające na celu  nauczyć nas przyśpieszania, rzecz jasna w bardzo uproszczonym wydaniu.

2. Czas na hamowanie. Pierwsze etap ćwiczenia sprawił, że jesteśmy w połowie “beczki”, nogi są szerzej rozstawione. Aby dokończyć ćwiczenie musimy pozostawić wyobrażoną “beczkę” za nami. Jak nietrudno się domyślić, musimy sprawić, by nogi znów znalazły się blisko siebie - tu z pomocą przychodzi ćwiczenie rodem z nart czyli hamowanie pługiem. Aby zahamować i tym samym przerwać ruch nóg na zewnątrz, musimy ustawić nogi w kształcie litery “A” (ustawienie nóg /\). Pięty wypychamy na zewnątrz, przód rolki skierowany do siebie (do wewnątrz) podobnie jak kolana. Rolki zaczynają się do siebie zbliżać i tym samym wytracać prędkość.

3. Aby skręt na rolkach był możliwy a przy tym bezpieczny musimy przyjąć bezpieczną pozycję na rolkach. Kolejnym etapem jest ruch, musimy się nieco rozpędzić i zależnie od kierunku skrętu wysunąć lekko do przodu nogę prawą bądź lewą. Jeśli chcemy skręcić w prawo wystarczy wysunąć prawą nogę do przodu jednocześnie wysuwając prawą rękę w prawo. Lewą dłoń opieramy na wewnętrznej stronie prawego kolana. Taka pozycja skręci nasze ciało w stronę wykonywanego skrętu a siła odśrodkowa utrzyma nas we właściwej pozycji i pozwoli nam skręcić. Z czasem gdy nabierzemy wprawy a balans ciałem nie będzie dla nas większym problemem, rola naszych rąk w skręcie będzie zdecydowanie mniej istotna.

Trudność 1 i 2 ćwiczenia polega na płynnym kontrolowaniu ruchu, tak aby rolki podczas hamowania nie zderzyły się ze sobą. Wielokrotne ćwiczenie “beczki/rybki” pozwoli zapanować nad przyspieszeniem i hamowaniem, a tym samym pozwoli opanować podstawy. Nim się obejrzymy okaże się, że jazda idzie nam już całkiem nieźle :).

     

 

NIE ZRAŻAJ SIĘ :)

Na koniec jeszcze kilka dodatkowych sugestii, które ułatwią start na rolkach. Nie wstydź się - początki bywają trudne, możesz mieć wrażenie że twoja postawa jest nieco pokraczna i wyglądasz trochę dziwnie, jednak musisz pamiętać, że każdy kiedyś się uczył i choć zapewne tego nie pamięta wcale nie wyglądał wtedy jak rasowy wymiatacz ;). Pamiętaj o kasku i ochraniaczach - to atrybuty, które są podstawą bezpieczeństwa i pomogą chronić przyszłego rolkarza przed niepotrzebnym bólem i konsekwencjami upadku. Wybierz właściwe miejsce do nauki, prosty gładki asfalt ułatwi jazdę. Najlepiej sprawdzają się szersze parkingi czy boiska z dala od tłumów. Czasem obawa przed wyrządzeniem komuś krzywdy podczas naszych prób jest elementem blokującym i utrudniającym naukę. Najlepszym trenerem jest czas i systematyczne ćwiczenia - w końcu to praktyka czyni mistrza! Jeśli chcemy ułatwić sobie proces nauki lub coś sprawia nam nieco większą trudność, polecamy kontakt z wykwalifikowanymi instruktorami, pod ich czujnym okiem nauka pójdzie zdecydowanie łatwiej. Życzymy wytrwałości i trzymamy kciuki za wszystkich przyszłych rolkarzy!

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl