Mogłoby się wydawać, że łyżwy z powodu narażenia na ciężkie warunki w których są używane, wymagają specjalnego traktowania i mozolnych zabiegów konserwacyjnych. Jednak przez fakt, że w porównaniu do rolek mają mniej elementów eksploatacyjnych, bardzo łatwo możemy o nie zadbać i przedłużyć okres ich użytkowania. Zatem jak dbać o łyżwy? Jk powinna wyglądać prawidłowa konserwacja łyżew?
Czyszczenie i konserwacja łyżew
Jak dbać o łyżwy, jak powinna wyglądać konserwacja łyżew, czyszczenie łyżew? Przeczytaj poniżej.
- Po pierwsze – nie dajmy się rdzy!
Odpowiednie czyszczenie łyżew to nieoceniony sposób zapobiegania rdzewieniu. Jak dbać o łyżwy i kiedy zacząć to robić? Pielęgnacja czy konserwacja łyżew zaczyna się jeszcze przed wejściem na lodowisko. Warto pamiętać, aby podczas pokonywania kilku kroków poza lodowiskiem, mieć nałożone na ostrza specjalne ochraniacze. Inaczej może dojść do ich stępienia, a wtedy niezbędna będzie szybsza konserwacja łyżew.
Nakładki te służą jednak wyłącznie do chodzenia, a nie przechowywania. Pozostawione na dłużej, mogą doprowadzić do nagromadzenia się wilgoci i powstania korozji.
Z racji kontaktu płóz łyżwiarskich z wilgocią, a nierzadko także piaskiem po skończonej jeździe ważną sprawą jest dokładne oczyszczenie ich z wszelkich zabrudzeń i zacieków. Do czyszczenia łyżew doskonale sprawdzi się wilgotna ściereczka lub gąbka z delikatnym środkiem czyszczącym (np. mydłem). Po doprowadzeniu płóz i elementów narażonych na korozję do ładu, osuszmy całość suchym materiałem lub pozostawmy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Należy unikać suszenia łyżew przy grzejnikach, czy innych mocnych źródłach ciepła, aby konstrukcja buta nie uległa deformacji.
- Po drugie – buty, czyli tam gdzie łatwo o bakterie.
Do czyszczenia i konserwacji butów łyżwiarskich możemy podejść podobnie jak postępujemy w przypadku butów tradycyjnych.
Na zewnątrz:
Skórzane łyżwy powinniśmy traktować ze szczególną ostrożnością, delikatnie usunąć zabrudzenia, piasek i wilgoć tak jak w przypadku płóz, a po wyschnięciu nałożyć na nie impregnat lub neutralną pastę, by odżywić i zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Łyżwy z tworzywa czyścimy dokładnie ściereczką lub gąbką, pamiętając o przetłoczeniach i rowkach przy cuffie i otworach na sznurowadła.
Wnętrze:
Jak dbać o łyżwy w ich wnętrzu? Musimy pamiętać, że tak jak w przypadku obuwia sportowego, czy rolek wnętrze łyżew jest doskonałym środowiskiem do rozwijania się bakterii. Po skończonej jeździe należy dokładnie wysuszyć łyżwy, możemy posiłkować się w tym celu specjalistycznymi suszarkami do obuwia górskiego/butów narciarskich, posiadających także odkażające systemy UV lub pozostawić rozsznurowane łyżwy w suchym miejscu. Tak jak pisaliśmy wyżej złym pomysłem jest używanie w tym celu grzejników, czy tradycyjnych suszarek do włosów. Kiedy upewnimy się, że but jest już w środku suchy, możemy zastosować dezynfekujące środki zawierające m.in. azotany srebra.
- Po trzecie – przechowywanie.
Łyżwy najlepiej pozostawić po czyszczeniu w suchym, przewiewnym miejscu. Możemy włożyć je do worków na obuwie, a na płozy założyć materiałowe lub wykonane z tworzywa sztucznego regulowane ochraniacze. Korzystnym podczas dłuższego nieużywania sprzętu jest także zabezpieczenie płóz olejem, który dodatkowo zabezpieczy metal przed dostępem wilgoci. Można użyć do tego celu np. olejów do rolkarskich łożysk ProLube lub innych olejowych preparatów do zabezpieczania maszyn.
Najgorszym co moglibyśmy zrobić naszym łyżwom to zostawienie je po skończonej jeździe np. w samochodowym bagażniku czy piwnicy, gdzie niewyczyszczone i narażone na skoki temperatur dużo szybciej stracą swoje właściwości i jakość. Pamiętając o powyższych trzech krokach przedłużymy życie naszych łyżew i zachowamy ich sprawność na dłużej.
Rodzajem konserwacji łyżew jest również ostrzenie łyżew. Odpowiedź na pytania jak ostrzyć łyżwy, gdzie, kiedy znajdziesz w kolejnym naszym artykule Ostrzenie łyżew
komentarzy