Jak dbać o łyżwy - konserwacja i czyszczenie?

0

 

Mogłoby się wydawać, że łyżwy z powodu narażenia na ciężkie warunki w których są używane, wymagają specjalnego traktowania i mozolnych zabiegów konserwacyjnych. Jednak przez fakt, że w porównaniu do rolek mają mniej elementów eksploatacyjnych, bardzo łatwo możemy o nie zadbać i przedłużyć okres ich użytkowania.

 

 

 

  • Po pierwsze – nie dajmy się rdzy!

Z racji kontaktu płóz łyżwiarskich z wilgocią, a nierzadko także piaskiem po skończonej jeździe ważną sprawą jest dokładne oczyszczenie ich z wszelkich zabrudzeń i zacieków. Doskonale sprawdzi się w tym celu wilgotna ściereczka lub gąbka z delikatnym środkiem czyszczącym (np. mydłem). Po doprowadzeniu płóz i elementów narażonych na korozję do ładu, osuszmy całość suchym materiałem lub pozostawmy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Należy unikać suszenia łyżew przy grzejnikach czy innych mocnych źródłach ciepła, aby konstrukcja buta nie uległa deformacji.

 

  • Po drugie – buty, czyli tam gdzie łatwo o bakterie.

Do czyszczenia i konserwacji butów łyżwiarskich możemy podejść podobnie jak postępujemy w przypadku butów tradycyjnych.

Na zewnątrz:
Skórzane łyżwy powinniśmy traktować ze szczególną ostrożnością, delikatnie usunąć zabrudzenia, piasek i wilgoć tak jak w przypadku płóz, a po wyschnięciu nałożyć na nie impregnat lub neutralną pastę, by odżywić i zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Łyżwy z tworzywa czyścimy dokładnie ściereczką lub gąbką, pamiętając o przetłoczeniach i rowkach przy cuffie i otworach na sznurowadła.

 

Wnętrze:
Musimy pamiętać, że tak jak w przypadku obuwia sportowego czy rolek wnętrze łyżew jest doskonałym środowiskiem do rozwijania się bakterii. Po skończonej jeździe należy dokładnie wysuszyć łyżwy, możemy posiłkować się w tym celu specjalistycznymi suszarkami do obuwia górskiego/butów narciarskich, posiadających także odkażające systemy UV lub pozostawić rozsznurowane łyżwy w suchym miejscu. Tak jak pisaliśmy wyżej – złym pomysłem jest używanie w tym celu grzejników czy tradycyjnych suszarek do włosów.  Kiedy upewnimy się, że but jest już w środku suchy, możemy zastosować dezynfekujące środki zawierające m.in. azotany srebra.

 

  • Po trzecieprzechowywanie.

Łyżwy najlepiej pozostawić po czyszczeniu w suchym, przewiewnym miejscu. Możemy włożyć je do worków na obuwie, a na płozy założyć materiałowe lub wykonane z tworzywa sztucznego regulowane ochraniacze. Korzystnym podczas dłuższego nieużywania sprzętu jest także zabezpieczenie płóz olejem, który dodatkowo zabezpieczy metal przed dostępem wilgoci. Można użyć do tego celu np. olejów do rolkarskich łożysk ProLube lub innych olejowych preparatów do zabezpieczania maszyn.

Najgorszym co moglibyśmy zrobić naszym łyżwom to zostawienie je po skończonej jeździe np. w samochodowym bagażniku czy piwnicy, gdzie niewyczyszczone i narażone na skoki temperatur dużo szybciej stracą swoje właściwości i jakość. Pamiętając o powyższych trzech krokach przedłużymy życie naszych łyżew i zachowamy ich sprawność na dłużej.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl