Niecodzienni.pl
blank

Rodzaje łyżew - jakie łyżwy wybrać?

0
logo

Jakie łyżwy wybrać ?

 

Na rynku łyżew jest wiele marek, rodzajów i modeli w których możemy przebierać - ale jak wybrać te najlepsze dla siebie?

 

 

logo

 

Na początku musimy zdecydować się - jaki styl jazdy preferujemy. Najprostszy podział i zarazem najczęściej stosowany to ten ze względu na ostrze łyżew. Tu wyróżnia się trzy główne rodzaje ostrzy takie jak hokejowe, figurowe (z ząbkami na przodzie) oraz panczeny. Można więc powiedzieć, że są trzy główne rodzaje łyżew: hokejowe, figurowe i panczeny.

  • Łyżwy hokejowe jak mogłaby wskazywać nazwa są łyżwami do gry w hokeja, przynajmniej z założenia bo nie każda łyżwa z ostrzem hokejowym nadaje się do bezpiecznej gry. Solidnie, można by powiedzieć pancernie wykonane, mające zapewnić łyżwiarzowi bezpieczeństwo i maksimum kontroli nad hamowaniem, szybkimi zwrotami i szybkością prowadzenia krążka po lodzie. Liderami w temacie hokeja są marki BauerCCM - to one niemal monopolizują światowy rynek w kwestii sprzętu hokejowego.

 

  • Łyżwy figurowe ten rodzaj łyżew przeznaczone do wykonywania precyzyjnych, skomplikowanych układów i figur, w bardziej zaawansowanym wydaniu także skoków. Dużo delikatniejsze niż hokejówki, z racji tego, że dyscypliny do której zostały stworzone nie są tak kontaktowe jak hokej na lodzie.

 

  • Panczeny to łyżwy o długim ostrzu przeznaczone do ścigania i jazdy szybkiej. Są stosunkowo mało popularne, zwłaszcza w kręgach amatorskich dlatego poza tą krótką wzmianką nie będziemy ich szczegółowo opisywali.

 

logo

 

Jakie łyżwy wybrać ?

 

Jak w każdej dyscyplinie tak i w tej można wybierać pomiędzy sprzętem podstawowym i zaawansowanym. Modele podstawowego segmentu, te niżej w hierarchii mają swoim wyglądem przypominać najwyższe modele jednak technicznie nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego. Czym jednak różnią się od siebie te modele no i jak dobrać właściwy model do swoich  potrzeb? Przede wszystkim trzeba się zastanowić co sprawia, że jeden model jest wyżej w hierarchii sprzętu od drugiego i czego tak naprawdę oczekujemy od sprzętu.

 

Najprościej będzie to wypunktować:

 

  • Skorupa buta (sztywność)

Im wyższa sztywność tym lepsza stabilność podczas jazdy, lepsza kontrola łyżwy i bardziej precyzyjny transfer energii z nogi na łyżwę.

  • Wypełnienie buta w okolicy kostek.

Im lepsze wypełnienie tym dokładniejsze dopasowanie łyżwy do stopy i również lepsza kontrola nad łyżwą.

  • Wkładka (profilowana lub nieprofilowana)

Przekłada się na lepsze trzymanie stopy zmniejszając tym samym jej ruch wewnątrz buta.

  • Język (grubość i usztywnienie)

Grubszy i sztywniejszy język = większy komfort użytkowania i skuteczniejszy transfer energii z buta na ostrze. Sztywniejszy wzmocniony język zmniejsza nacisk ze strony sznurówki dodatkowo zabezpieczając przed skutkiem uderzenia kija lub krążka hokejowego.

  • Holder - mocowanie.

Sposób i zarazem rodzaj zastosowanych nitów ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość łyżew.

a) nit aluminiowy - najprostszy i zarazem najmniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. W łyżwach z tymi nitami nie powinno się wykonywać skoków.
b) nit stalowy - nieco mocniejszy niż aluminiowy jednak nadal mało odporny na odkształcenie. W łyżwach z tymi nitami nie powinno się wykonywać skoków.
c) nit miedziany - bardziej odporny na uszkodzenia niż aluminiowy czy stalowy. Do tego bardziej rozciągliwy potrafi wytrzymać naprężenia  z którymi nie poradziły by sobie nity wcześniej opisane. W łyżwach z tymi nitami można wykonywać podstawowe skoki.
d) podwójne nity miedziane, o dużej wytrzymałości, wzmacniane - stosowane w bardziej zaawansowanych modelach. W łyżwach z tymi nitami można wykonywać skoki oraz uprawiać bardziej zaawansowaną i agresywną formę jazdy.

  • Ostrze - stal węglowa i najczęściej bardzo wytrzymała stal nierdzewna.

Ostrze w podstawowych modelach niewymienne, mocowane na stałe, podczas gdy w zaawansowanych modelach wymienne. Czyli jakie łyżwy kupić? - postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części artykułu.

 

Rodzaje łyżew – materiał wykonania 

Ostrze łyżew to najpopularniejsze, ale niejedyne kryterium wedle którego można podzielić ten sprzęt. Równie istotnym czynnikiem jest materiał wykonania. Możemy tu wyróżnić dwie opcje – modele z tworzywa sztucznego i ze skóry. Jakie łyżwy kupić, aby zapewnić sobie najwyższy komfort jazdy, sprzętowi zaś – najdłuższą żywotność?

Wiele osób zastanawiających się, jakie łyżwy dla początkujących wybrać, sięga po plastikowe modele – stabilizują one stopę i kostkę, zwiększając bezpieczeństwo podczas jazdy. Modele z tworzyw sztucznych jeszcze do niedawna były często opisywane w kontrze do tych wykonanych z naturalnych materiałów. Dzisiaj nie ma już aż tak istotnych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami łyżew.

Jakie łyżwy kupić – zapinane czy sznurowane?

Jeśli wiesz już, jakie mamy rodzaje łyżew oraz z jakiego materiału są wykonane, pozostała jeszcze jedna kwesta – sposób ich utrzymania na nodze. W standardowych łyżwach – dla początkujących, jak i tych zaawansowanych użytkowników – istnieją dwa rodzaje zapięć – klamry i sznurowadła. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Dla wielu osób kuszącym rozwiązaniem są klamry. Zdjęcie i założenie wyposażonych w nie łyżew zajmuje dosłownie chwilę, podczas gdy w przypadku łyżew sznurowanych rzecz jest znacznie bardziej czasochłonna – trzeba dokładnie zacisnąć każdy węzełek, a te w okolicach kostki dodatkowo pozaczepiać o haczyki i zawiązać. W zamian pozwalają one jednak dokładniej wyregulować ucisk i dopasować buta do stopy.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie łyżwy dla początkujących będą tu lepszym rozwiązaniem, postaw na sznurowane modele. Zakładając je stracisz być może nieco czasu, ale zyskasz za to gwarancję wygody i bezpieczeństwa.

 

 

logo

 

Jakie łyżwy dla początkujących ?

 

Jeśli rozpoczynamy przygodę z łyżwami hokejowymi zadajesz sobie pytanie - jakie łyżwy dla początkujących wybrać? W zupełności wystarczą podstawowe modele z prostym wypełnieniem i optymalną sztywnością skorupy. Nie będzie potrzebne specjalne usztywnienie języka chroniące przed uderzeniem krążka hokejowego. Miękki komfortowy, filcowy język również doskonale zda egzamin względem niewygórowanych potrzeb użytkownika amatora. Nie będą również potrzebne specjalne wzmocnione nity, których zastosowanie ma sens podczas bardziej dynamicznej czy agresywnej jazdy. Im mniej jesteśmy zaawansowani w jeździe hokejowej tym bardziej podstawowe modele będą w stanie sprostać wymaganiom takiej jazdy. Modele podstawowe to segment odpowiedni do nauki i stawiania pierwszych kroków na lodzie. Takie łyżwy nie nadają się do skoków, czy nawet amatorskiej gry w hokeja. Ich prosta konstrukcja nie zapewnia odpowiedniej kontroli a przede wszystkim nie jest na tyle wytrzymała, by ochronić użytkownika przed bliskim spotkaniem z kijem czy krążkiem hokejowym, jednak w zupełności wystarczy by opanować sztukę jazdy na łyżwach.

Podsumowując grupę łyżew hokejowych: im wyższy model tym twardsza, bardziej zaawansowana i wytrzymała konstrukcja wszystkich bazowych podzespołów, która z każdym kolejnym modelem w górę pozwala użytkownikowi na bardziej dynamiczną i sportową formę jazdy.

Podobnie sprawa  ma się z łyżwami figurowymi. W tym segmencie również znajdziemy wiele marek i najróżniejszych modeli, zaczynając od klasycznych - białych lub czarnych, kończąc na wykończonych futerkiem czy kolorowymi wzorami. Liderami produkcji figurówek są marki: Jackson, Risport czy Edea choć nie można zapomnieć również o takich markach jak czeski Botas lub Tempish.

Podobnie jak w łyżwach hokejowych jednym z głównych parametrów łyżew figurowych jest ich sztywność. Podstawowe modele nie posiadają parametru sztywności określonego konkretną wartością. Można powiedzieć że są tak miękkie, że nie łapią się w żadną ogólnie przyjętą skalę. Oczywiście wśród podstawowych modeli też możemy natrafić na łyżwy nieco sztywniejsze, ale nadal jest to sprzęt o charakterze rekreacyjnym i nie poradzi sobie z bardziej profesjonalną formą jazdy. Przy wyborze łyżew figurowych - oczywiście mamy tu na myśli łyżew dla początkujących -  w odróżnieniu od hokejówek, sprawa wydaje się nieco prostsza.

Wystarczy zastanowić się czy łyżwy mają służyć jeździe rekreacyjnej, amatorskiej (ot zwykłe poślizganie się na lokalnej ślizgawce), czy też mają wspierać trening łyżwiarstwa figurowego lub bardziej zaawansowaną jazdę.

Jeśli naszym celem jest zwykła amatorska zabawa, czyli łyżwy dla początkujących, to w zupełności wystarczą podstawowe modele, których sztywność buta najczęściej wynika ze sztywności materiału użytego do ich zrobienia. W przypadku takiego wyboru sztywność ustępuje miejsca stronie wizualnej, a najważniejszym parametrem powinno być indywidualne odczucie wygody i komfortu po przymierzeniu takich łyżew. Kryteria doboru mogą być podobne jak te, które towarzyszą nam przy wyborze butów. Dobra jakość materiałów, jak skóra naturalna, czy dobra marka idą w parze z trwałością i jakością sprzętu, a tym samym z kosztami eksploatacji.

Jeśli jednak chcemy uprawiać łyżwiarstwo figurowe, pracować nad techniką jazdy, ćwiczyć taniec na lodzie - poszukujemy bardziej zaawansowanych modeli sportowych. Takie łyżwy posiadają wspomniany już parametr sztywności określony wymierną wartością “1-100”, przy czym im wyższa twardość tym większe możliwości i bardziej profesjonalne przeznaczenie. But, podobnie jak w łyżwach hokejowych, w zależności od bardziej specjalistycznego przeznaczenia jest także bardziej zaawansowany  technologicznie. Posiada lepsze wypełnienie i profilowanie, zapewnia mocniejsze trzymanie stopy, daje większą kontrolę nad łyżwą i pozwala na bardziej precyzyjne prowadzenie łyżew po tafli lodu.

W łyżwach marki Jackson o przedziale twardości 0-35/100 wystarczy do nauki większości elementów łyżwiarstwa figurowego, jednak w przypadku skoków pojedynczych zalecana twardość to minimum 45/100. Istotnym elementem w przypadku tego rodzaju łyżew jest też płoza - jej charakterystyczne ząbki, profil i kształt mają bezpośredni wpływ na styl i rodzaj jazdy.

Odrębna grupa łyżew, o których również warto tutaj wspomnieć to łyżwy rekreacyjne, świetnie nadające się jako łyżwy dla początkujących, przypominające swoją budową rolki, jednak zamiast szyny i kół posiadają zamontowaną płozę. Zależnie od wersji mogą to być łyżwy z ostrzem hokejowym jak i figurowym, jednak bez względu na rodzaj ostrza nie nadają się do jazdy figurowej, czy hokejowej w dosłownym rozumieniu. Rodzaj zastosowanego ostrza nawiązuje w tym przypadku do preferowanego stylu jazdy lub łyżew, na których być może uczyliśmy się jeździć. To idealny wybór dla osób, których głównym celem jest "przetrwanie" na lodowisku w charakterze osoby towarzyszącej lub osób, które spędzają wiele godzin na rekreacyjnej jeździe. Komfort odczuwany w łyżwach rekreacyjnych jest wyniesiony na wyższy poziom, wręcz nieosiągalny dla klasycznych modeli hokejowych czy figurowych. Wygoda i ciepło jakie zapewniają takie łyżwy wiąże się z faktem niewielkiej precyzji w prowadzeniu łyżew, a więc nie nadają się one do jazdy sportowej, ale doskonale sprawdzą się jako łyżwy dla początkujących.

 

Na koniec trzeba również przywołać segment dziecięcych łyżew regulowanych przeznaczonych dla najmłodszych. Regulacja rozmiaru pozwala na powiększanie - wydłużenie buta. Idealne rozwiązanie dla szybko rosnących dzieci i portfeli rodziców :). Przed wyborem z tego segmentu warto jednak zwrócić uwagę na sposób wiązania łyżew. Klasyczne sznurowanie, rzep i klamra czyli 3 stopniowe wiązanie zapewnia rozsądne utrzymanie nogi w bucie, w konsekwencji - bezpieczeństwo.  

 

logo

 

Jakie łyżwy kupić ?

Często w naszym sklepie stacjonarnym pada pytanie o to, które łyżwy są lepsze na start - jakie łyżwy kupić: hokejowe czy figurowe? Niestety nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Zarówno łyżwy hokejowe jak i figurowe mają w swojej grupie modele przeznaczone do nauki jazdy.  Wybór pomiędzy hokejówką, a figurówką jest jak wybór pomiędzy rowerem do jazdy miejskiej, a góralem - kwestia gustu i zorientowania na konkretny styl jazdy :)

 

Warto pamiętać! Większość łyżew dostępnych na rynku wymaga ostrzenia płozy. Ostrzenie jest częścią indywidualnego personalizowania sprzętu do własnych potrzeb. Sposób ostrzenia ma bezpośredni wpływ na zachowanie łyżew na lodzie (ich trzymanie się lodu i sposób prowadzenia po tafli).  Nowe łyżwy mogą być wstępnie naostrzone, co oznacza że są gotowe do użycia i można w nich wyjść na lód jednak dobrze jest je profesjonalnie naostrzyć w sposób pozwalający na uzyskanie maksimum możliwości danego modelu.

 

blank Komentarze do wpisu (0)

Submit
blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl