Niecodzienni.pl

Rolki czy wrotki? Co wybrać?

0
Rolki czy wrotki? Co wybrać?

Wrotki to wyjątkowy sprzęt sportowy, który obecnie przeżywa swoją drugą młodość. Kiedyś niezwykle popularne, na długie lata wypadły z kręgu zainteresowań, by ponownie wrócić do ścisłej czołówki sportów wrotkarskich. Trudno powiedzieć co sprawiło tak duże ponowne zainteresowanie tą właśnie dziedziną. Być może powracająca moda, być może serial, w którym to tytułowa bohaterka Soy Luna, nastolatka z Meksyku jedzie przez nabrzeża swego miasta właśnie na wspomnianych wrotkach. Jedno jest pewne, wrotki są coraz bardziej popularne. Stają się ciekawą alternatywą dla rolek i z roku na rok są coraz częściej wybierane, zarówno przez młodsze jak i starsze pokolenie miłośników “obuwia z kołami”.

 

 

Wśród naszych Klientów często pojawia się swoisty dylemat: co wybrać? Wrotki, a może rolki? Co będzie lepsze i na czym łatwiej będzie rozpocząć przygodę? Spróbujemy nieco porównać charakterystyczne cechy rolek i wrotek, co być może ułatwi podjęcie przyszłej decyzji o wyborze sprzętu.

Zarówno jedne i drugie występują w gamie modeli o różnej charakterystyce, w zależności od preferowanego typu jazdy. W rolkach, a więc w klasycznym sprzęcie do inline skatingu, możemy znaleźć zarówno modele sportowe jak i te bardziej amatorskie. W ofercie znajdują się rolki szybkie do Speed skatingu, agresywne do jazdy po skate parku, dostępne są modele do jazdy miejskiej (urban skating, freeride, slalom), rolki fitnessowe - idealne na dłuższe trasy, regulowane rolki dziecięce, czy w końcu najbardziej popularne: rolki rekreacyjne. Podobnie ma się sprawa z wrotkami, wśród których znajdziemy modele dedykowane do roller derby, jazdy szybkiej, skate parku, czy tańca figurowego. Rzecz jasna nie może zabraknąć również klasycznych dziecięcych modeli oraz amatorskich wrotek do jazdy rekreacyjnej.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie są jednak najważniejsze, ogólne różnice?

Rolki a wrotki - porównanie

 

Wrotki:

 • cztery koła osadzone na dwóch osiach (tak zwanych trackach), w dwóch liniach - DWUŚLADOWE
 • relatywnie nieduża różnica w średnicy kół zwykle miedzy 59-63 mm, jednocześnie duża szerokość koła zwykle między 33 mm do nawet 44 mm.
 • duże spektrum twardości kół od 78A do 103A
 • mniejsza różnorodność butów - zwykle modele na obcasie, przypominające wyglądem łyżwy figurowe lub niższe wrotki bez obcasów (najczęściej dedykowane do Roller Derby lub jazdy szybkiej)
 • lepiej sprawdzają się na hali lub wrotkowisku (idealnie płaskie i gładkie nawierzchnie)
 • mniej stabilne podczas jazdy, przednia i tylna oś kół są bliżej siebie, bardziej schowane pod butem.

 

Rolki:

 • najważniejsza cecha charakterystyczna to koła osadzone w szynie, ułożone w jednej linii (inline skating), jedno za drugim zależnie od wersji i modelu rolek od dwóch do nawet pięciu kół w linii -  JEDNOŚLADOWE
 • wyraźna różnica w średnicy kół zależnie od przeznaczenia modelu - od 55mm do nawet 145 mm, jednocześnie koła dość wąskie standardowo 24mm
 • mniejsze spektrum twardości kół - zwykle pomiędzy 78A a 90A
 • większa różnorodność marek i modeli, a także różnego rodzaju butów i poszczególnych podzespołów
 • sprawdzają się zarówno na sportowej hali, jak i na świeżym powietrzu, od idealnych prostych alejek po parki i bezdroża.
 • paradoksalnie łatwiejsze do opanowania i wbrew pozorom bardziej stabilne.

 

Rolki czy wrotki - co łatwiejsze?

Ostatni punkt warto rozwinąć, dla wielu może być on nie lada zaskoczeniem. Wbrew obiegowo panującej opinii to rolki są bardziej stabilne podczas jazdy. Zwykle sugerujemy się pierwszym wrażeniem, patrzymy na rolkę, stawiamy ją, a ta niczym rower bez nóżki przewraca się na bok:). Gdy to samo zrobimy z wrotką, ta postawiona na 4 kołach podobnie jak samochód stabilnie “parkuje” w miejscu w którym ją postawiliśmy. Nasza wyobraźnia automatycznie podsuwa nam mylne skojarzenie, że to właśnie wrotki będą tymi łatwiejszymi do opanowania. Gdyby nasz sprzęt miał służyć jedynie do stania, wtedy wrotki z całą pewnością mogłyby powalczyć o miano tych bardziej stabilnych. Rzecz w tym, że wybieramy je po to, by pojeździć ;).  

Niestety koła we wrotkach są dość mocno schowane pod butem przez co nasz środek ciężkości ma znacznie mniejszą oś podparcia (na linii przód-tył), a w rezultacie stanie na wrotkach przypomina nieco stanie środkiem stopy na okrągłym krawężniku. Jak wiadomo w takim przypadku chwila nieuwagi i dekoncentracji skutkuje utratą równowagi. W rolkach szyna jest dłuższa, często wystaje za but i podobnie do nart zapewnia większą stabilność na  wspomnianej linii przód-tył. Gdy do całości dodamy jeszcze fakt, że we wrotkach mamy zwykle szersze koła o mniejszej średnicy, czyli takie które potencjalnie łatwiej wpadają w nierówności, możemy zauważyć, że jazda może być trudniejsza niż pierwotnie zakładaliśmy.

 

Tytułem podsumowania:

Naszym zdaniem wrotki lepiej sprawdzają się na halach i wrotkowiskach. Małe i szerokie koła nie radzą sobie zbyt dobrze na kiepskim podłożu, jednak na parkiecie i płaskim halowym parkiecie spisują się doskonale. Świetnie sprawdzają się także w jeździe bardziej artystycznej jak taniec, co czyni je doskonałym wyborem jako alternatywa treningu łyżwiarstwa figurowego.

Rolki są bardziej uniwersalne, a szeroki wybór modeli i różnorodność podzespołów sprawiają, że łatwiej jest dobrać sprzęt adekwatny do naszych potrzeb, oczekiwań i stylu jazdy.

Rolki i wrotki to sprzęt tak różny jak motocykl i samochód. Mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od naszych upodobań. Warto samemu spróbować jazdy zarówno na jednym jak i drugim, by przekonać się co sprawia nam większą radość.

Każdy rodzaj sprzętu - rolki albo wrotki będą doskonałą alternatywą spędzenia wolnego czasu. Właściwie dobrany do potrzeb i odpowiednio dopasowany przyniesie mnóstwo frajdy z jazdy.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl