Niecodzienni.pl

Co i jak na lodowisku

0
Co i jak na lodowisku

Lodowisko w Krakowie

 

Wybierając się na łyżwy w Krakowie warto wiedzieć kilka rzeczy i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Na pytania: co? gdzie? jak? i za ile? postaramy się odpowiedzieć poniżej.

W okresie zimowym pojawiają się lokalne ślizgawki, a to na Błoniach, a to przy NCK, czy hotelu Daisy, jednak najbardziej profesjonalnym lodowiskiem jakim możemy pochwalić się w Krakowie jest sztuczne lodowisko im. Adama „Rocha” Kowalskiego. Lodowisko Cracovii (bo tak popularnie nazywane jest to lodowisko) mieści się przy ulicy Michała Siedleckiego 7. Klasyczne, sportowe lodowisko o wymiarach 28m × 58m z trybunami . Grubość tafli wynosi 5cm i jest ściśle kontrolowana. Po każdej ślizgawce powierzchnia tafli jest precyzyjnie wyrównywana. Na tafle wjeżdża specjalna maszyna zwana rolbą, której zadaniem jest oczyszczenie i wyrównanie lodowiska zarysowanego przez ostrza łyżew.

Zanim jednak wejdziemy na lód musimy najpierw dotrzeć na lodowisko. Możemy skorzystać z komunikacji miejskiej (tramwaje lub autobusy jadące pod “halę targową”), transportu alternatywnego jak rower, rolki czy hulajnoga lub klasycznie samochodem. Wybierając ostatnią opcję warto pamiętać że lodowisko mieści się w strefie płatnego parkowania - na dzień 29.10.2020 jest to strefa “B” i koszt postoju to 5zł za godzinę. Do tego należy oczywiście doliczyć bilet wstępu na taflę. Ceny mniej więcej od 7 do 12 zł w zależności od tego czy ślizgawka jest 90 minutowa, czy 60 minutowa, no i oczywiście czy przysługuje nam zniżka, czy też nie. Szczegółowy i aktualny cennik można znaleźć na stronie lodowiska (linki na końcu wpisu). Kolejny wydatek to szatnia, niby drobiazg raptem 2 zł jednak jest to 2 zł za każdym razem, gdy chcemy zamknąć szafkę. Najlepiej skorzystać z niej raz podczas ślizgawki, gdyż po otwarciu stracimy monetę i będzie potrzebna kolejna. Następny koszt to ewentualne wypożyczenie łyżew. Cena za wypożyczenie oscyluje w okolicach 10 zł. W tym miejscu pojawiają się inne kwestie jak chociażby dostępność rozmiaru, wątpliwy komfort założenia na nogę woreczka nylonowego, czy w końcu stan techniczny samych łyżew. Niestety ten ostatni to zwykle pięta achillesowa niejednej wypożyczalni. Niedopasowane, często mocno wyeksploatowane  łyżwy potrafią skutecznie zepsuć całą zabawę odbierając przyjemność z jazdy. Doskonałym rozwiązaniem na tę bolączkę jest posiadanie własnych łyżew. Własny sprzęt  pozwoli oszczędzić czas, który potencjalnie zmarnujemy w kolejce do wypożyczalni, a tym samym pieniądze (choćby w strefie parkowania).

 

 

Łyżwy na lodowisko

Łyżwy dobrej jakości można kupić już w cenie około 300 zł. W tej kwocie możemy znaleźć rekreacyjne modele marki Rollerblade, czy K2. Szeroki wybór sprzętu oferuje również czeska marka Tempish. Znajdziemy w jej gamie zarówno modele hokejowe, jak również - figurowe. Dla bardziej wymagających pozostają oferty topowych marek jak CCM, Bauer, Botas czy Jackson. W kwestii bardziej szczegółowej oferty łyżew odsyłamy do sklepu niecodzienni.pl, w którym z łatwością niemal każdy, bez względu na wiek czy rozmiar stopy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli jeździmy częściej w ramach zajęć lub po prostu lubimy zabawę na lodzie i jesteśmy stałymi bywalcami lodowiska to zakup własnych łyżew może okazać się inwestycją, która bardzo szybko się zwróci. W perspektywie czasu okaże się również, że jest to znacznie tańsza opcja niż skorzystanie z wypożyczalni. Mając swoje własne łyżwy trzeba pamiętać o ich ostrzeniu. To właśnie ostrzenie sprawia, że lepiej trzymają się lodu, ułatwiając tym samym jazdę. Koszt ostrzenia nie jest specjalnie wysoki a punkt, który nam w tym pomoże zwykle mieści się przy lodowisku. Na naszym głównym krakowskim lodowisku Cracovii również znajdziemy takie miejsce - koszt usługi to 15 zł. Samo ostrzenie trwa dosłownie chwile, 2-5 minut.

 

 

Akcesoria na lodowisko

 

Przechowywanie łyżew w sezonie letnim oraz zabranie ich na lodowisko jest o wiele łatwiejsze gdy spakujemy nasz sprzęt do specjalnej torby. Ostre płozy to podstawa udanej jazdy, jednak aby transport takich łyżew był bezpieczny i nie przyczynił się do zniszczeń, jak rozcięcie torby, uszkodzenie tapicerki w samochodzie lub porysowania łyżew, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ochraniacze na płozy. Takie ochraniacze zabezpieczają również ostrza podczas przejścia z szatni bezpośrednio na taflę lodowiska.

Często w tych miejscach pojawiają się specjalne gumowe płyty, po których bezpiecznie można przejść, jednak w przypadku ich braku ochraniacze będą nieocenione. Bezpośredni kontakt płozy łyżew z betonem, czy inną twardą nawierzchnią mógłby uszkodzić ostrza łyżew. Tu z pomocą przychodzi kanadyjska marka Guardog, która specjalizuje się w ochraniaczach na ostrza łyżew. W ofercie marki znajdują się ochraniacze uniwersalne ze sprężyną, oraz te dedykowane na ostrza hokejowe, jak i na ostrza figurowe. Dostępne są również miękkie materiałowe ochraniacze na ostrza np. Bauer lub CCM. Przewagą tych ostatnich jest to że łatwo zmieszczą się w kieszeni podczas jazdy i są pod ręką gdy schodzimy z tafli.

 

Nie zapomnijmy również o odpowiednim ubraniu, ciepłym, ale nie do przesady, przecież na lodowisku sporo się ruszamy. Przydaje się również kask, taki na rolki będzie najodpowiedniejszy.

 

Podsumowując, koszt jednego wejścia na lód: wraz z opłatą w strefie oraz wypożyczeniem sprzętu zamyka się w kwocie 35 zł. Wypożyczalnia ma swoje plusy, jednak musimy liczyć się z kolejką do wypożyczenia, słabszym dopasowaniem, a czasem brakiem odpowiedniego rozmiaru. Mając własne łyżwy omijamy powyższe niedogodności, jednak wtedy przydaje się torba oraz odpowiednie ochraniacze na ostrza. Niezbędny sprzęt jak łyżwy czy akcesoria warto zakupić w profesjonalnym sklepie w którym otrzymamy odpowiednią pomoc w jego doborze.

 

Lodowiska w Krakowie i okolicy

 

Na koniec przedstawimy Wam listę lodowisk, które zazwyczaj w sezonie zimowym funkcjonują w Krakowie i najbliższej okolicy:

 

W takim razie zapraszamy na lodowisko! :)

 

Jeśli uważacie, że pominęliśmy jakieś lodowisko to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach ;)

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl