Niecodzienni.pl

Dlaczego warto używać ochraniaczy?

0
Dlaczego warto używać ochraniaczy?

Dlaczego warto używać ochraniaczy?

Sport to zdrowie, a bezpieczeństwo to podstawa podczas jego uprawiania. Dotyczy to oczywiście również jazdy na rolkach. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni rolkarze powinni zabierać na każdą przejażdżkę zestaw ochraniaczy. Dlaczego to tak ważne i jakiego typu ochraniacze powinieneś mieć zawsze na sobie?

 

  

 

Czy warto używać ochraniaczy? Od przybytku głowa nie boli.

Zacznijmy od podstaw – każdy początkujący powinien rozpoczynać swoją przygodę z rolkami wyposażony w odpowiedni sprzęt zapobiegający urazom. Dlaczego warto używać ochraniaczy? Powodów jest wiele – główne z nich to:

  1. Zabezpieczenie głowy przed poważnymi urazami typu wstrząs mózgu.
  2. Zabezpieczenie łokci i kolan przed obtarciami, skaleczeniami, a nawet skręceniami czy złamaniami.

Czy kask i ochraniacze „pasują” wyłącznie początkującym? Nic bardziej mylnego! Z tego typu ochrony nie powinny rezygnować nawet osoby, które spędziły już na rolkach wiele godzin. Ich założenie może uchronić przed wieloma poważnymi urazami, dlatego nie warto tworzyć wymówek, by z nich nie korzystać.

Dlaczego warto używać ochraniaczy? Bo upadek zdarza się każdemu.

Początkujący z pewnością częściej lądują na nawierzchni, ale to nie oznacza, że tylko im może przydarzyć się wypadek. Jest wręcz przeciwnie – na początku jazdy na rolkach nie jeździsz szybko, więc uraz zwykle nie jest poważny.

Jako doświadczona osoba rozwijasz większą prędkość, która jednocześnie może skutkować większym urazem, dlatego twierdzenie „Przecież potrafię jeździć” nie ma racji bytu – Ty też możesz się przewrócić i poważnie się potłuc. W najgorszym przypadku – nawet wylądować w szpitalu.

Zacznijmy od nadgarstków.

To właśnie one są najbardziej narażone na uraz. Dlaczego warto używać ochraniaczy na nadgarstki? To proste – podpieranie się jest najprostszym odruchem obronnym przed upadkiem. To właśnie ręce zwykle „ratują” przed wywrotką.

Bez ochraniaczy i usztywnionych nadgarstków narażasz się na urazy dłoni, stawów, a nawet na złamanie nasady kości promieniowej. Uwierz nam, nie chcesz przez to przechodzić. Oczywiście dzięki ochraniaczom odpada także problem zdartej skóry.

Pora na kolana.

Kolejna część ciała, która najczęściej cierpi podczas upadków na rolkach. Czy warto używać ochraniaczy na kolana? Jasna sprawa! Ponownie – dzięki nim możesz zapomnieć o otarciach.

To oczywiście nie wszystko. Ochraniacze na kolana zapewniają niezbędną podczas upadku amortyzację. To zasługa mniejszej sztywności niż w przypadku ochraniaczy na nadgarstki. Twoje kolana w ochraniaczach są bezpieczne – z dużym prawdopodobieństwem skończy się maksymalnie na stłuczeniu.

Pamiętaj o łokciach.

W porównaniu do nadgarstków i kolan, łokcie są najmniej narażone na urazy - upadki na tę część ciała zdarzają się raczej rzadko. Nie oznacza to jednak, że można o nich zupełnie zapomnieć.

Jeśli przewrócisz się na łokieć, może się to skoczyć naprawdę źle. W taki sytuacji ciężar ciała koncentruje się właśnie na łokciu, który może nie wytrzymać nacisku, przez co może dojść do złamania. Dlatego zawsze pamiętaj, by zabezpieczyć przed upadkiem również ten staw.

Ochraniacze do jazdy na rolkach – co kupić?

Przejdźmy do wskazówek na temat zakupu tego typu akcesoriów. Ochraniacze oprócz funkcji praktycznej muszą być przede wszystkim wygodne. Klucz to dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt duże ochraniacze nie spełnią swojej funkcji – będą się przemieszczać i przeszkadzać Ci podczas jazdy. Z kolei za małe będą Cię uwierać i tworzyć otarcia, zamiast przed nimi chronić.

Dobrą opcją są modele z rzepem, które możesz bardzo łatwo dopasować. Szeroki wybór ochraniaczy w różnych rozmiarach znajdziesz w sklepie internetowym niecodzienni.pl.

Wybierz solidne materiały.

Przy wyborze ochraniaczy warto zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Istotne jest tworzywo, które pełni kluczową rolę – ważne, by było trwałe, ale jednocześnie dość lekkie i odpowiednio wyprofilowane. Zabezpieczy Cię to nie tylko przed urazem, ale też przed niewygodą.

Zwróć uwagę na materiał, z którego jest stworzony ochraniacz. Najlepszym wyborem będą te oddychające, które zapewnią Ci najwyższy komfort.

Nie uchronisz się przed upadkiem.

Nie będziemy ukrywać – są takie sytuacje, w których same ochraniacze nie wystarczą, dlatego warto nauczyć się bezpiecznego upadania, które pomoże zminimalizować „straty”.

Pamiętaj, że chodzi o Twoje zdrowie – nawet niewielki upadek może przyczynić się do urazu, który utrudni Ci codzienne funkcjonowanie, a być może zrazi Cię do dalszego uprawiania sportu. Tymczasem można tego uniknąć albo przynajmniej zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnej kontuzji.

Mamy nadzieję, że w przyszłości nikogo nie będzie trzeba przekonywać dlaczego warto używać ochraniaczy :)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl