Niecodzienni.pl

Ile kalorii spala jazda na łyżwach?

0
Ile kalorii spala jazda na łyżwach?

Ile kalorii spala jazda na łyżwach?

Jazda na łyżwach jest tym rodzajem aktywności fizycznej, który przynosi wiele zdrowotnych korzyści oraz czystej satysfakcji osobom w każdym wieku. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, ile kalorii spala jazda na łyżwach i dlaczego jeszcze warto uprawiać ten sport!

 

 

 

 

 

 

Jazda na łyżwach a kalorie

Każda forma aktywności fizycznej jest dobra dla naszego zdrowia. Jazda na łyżwach pozwala spalić kalorie, ale musisz być świadom, iż zależy to od wielu czynników i u każdego może wyglądać inaczej. Decydujące są m.in.:

 • waga i kondycja,
 • tryb życia,
 • częstotliwość i długość trwania treningu,
 • sposób jeżdżenia (czy jest to jazda figurowa, hokej, a może ostrożna jazda przy bandzie),
 • rodzaj łyżew (np. hokejówki służą do szybszej jazdy).

Ile kalorii spala jazda na łyżwach?

Perspektywa spędzenia godziny lub dwóch na lodowisku działa energetyzująco na wiele osób. Nic dziwnego! Poza miłą formą spędzania czasu godzinna jazda na łyżwach spala tyle kalorii, ile mniej więcej może zawierać 300 gramów spaghetti bolognese z parmezanem. Jest to zatem między 400 a 500 kalorii!

Oczywiście najlepsze efekty zauważysz wtedy, gdy wprowadzisz u siebie regularne wyjścia na lodowisko (w miarę możliwości 2-3 razy w tygodniu).

Godzina jazdy na łyżwach — nie uwierzysz, ile kalorii możesz spalić

Postanowiliśmy zobrazować to na kilku przykładach. Ważne: podane w nich kalorie obliczyliśmy w specjalnym internetowym kalkulatorze. Pamiętaj, że takie narzędzia mają charakter poglądowy.

 1. Karol jest dojrzałym mężczyzną, waży 90 kg i od lat uprawia hokej na lodzie, co stanowi dla niego bardzo intensywny wysiłek. Dziś jego trening trwał 60 minut, co pozwoliło mu spalić ok. 700 kalorii.
 1. Z kolei Kasia nauczyła się jeździć na łyżwach, jeszcze będąc dzieckiem. Teraz ma 17 lat, waży 60 kg i uwielbia spędzać czas na lodowisku. Ile kalorii pozwala jej spalić godzina jazdy na łyżwach? Jeśli zachowuje prędkość powyżej 15 km/h, ok. 470 kalorii.
 2. Michał ma 25 lat i waży 70 kg. Chodzi na łyżwy raz na jakiś czas, traktuje to jako formę rekreacji. Spokojna, godzinna jazda do 15 km/h pozwoli mu spalić w ten sposób prawie 400 kalorii.

Dlatego, jeśli wciąż zastanawiasz się, czy wystarczającą formą aktywności na najbliższy weekend jest oglądanie telewizji, to chcemy Cię tylko uświadomić, iż aby osiągnąć efekt tylu kalorii, ile mniej więcej spala godzinna jazda na łyżwach, musiałbyś spędzić przed telewizorem… nawet od 4 do 5 godzin! Czy warto? Naszym zdaniem zdecydowanie NIE!

Jakie inne korzyści dają łyżwy?

Spalone kalorie to nie wszystko. Do opuszczenia domu w jesienno-zimowe popołudnie i udania się na łyżwy, zapewne przekona Cię fakt, iż poza utratą nadprogramowych kilogramów i rzeźbieniem sylwetki, łyżwiarstwo niesie za sobą również wiele innych korzyści:

 • poprawia koordynację ruchową i orientację przestrzenną,
 • pozwala zachowywać równowagę,
 • poprawia krążenie krwi i dotlenia organizm,
 • uczy samodyscypliny i zwiększa pewność siebie,
 • poprawia nastrój i pozwala odetchnąć od codziennych zmartwień,
 • poszerza zakres sprawności umysłowej,
 • jest dobrą formą zacieśniania relacji z rodziną i przyjaciółmi (a jeśli dodasz do tego fakt, ile kalorii spalamy na łyżwach, to po wyprawie na lodowisko śmiało możecie udać się do kawiarni, przynajmniej na kubek rozgrzewającej zimowej herbaty!).

Jakie informacje jeszcze Ci się przydadzą?

W sezonie jesienno-zimowym możesz korzystać zarówno z lodowisk znajdujących się na otwartej przestrzeni (to szczególnie kusząca opcja, gdy na zewnątrz jest śnieg, a ślizgawka znajduje się w uroczym miejscu), jak i zamkniętych, gdzie gorsze warunki pogodowe nie mogą zepsuć frajdy z jazdy na łyżwach.

Ceny za wstęp na lodowisko są raczej przystępne. Wynoszą od nawet kilku złotych w przypadku biletów ulgowych, po kilkanaście złotych za normalny wstęp. Oczywiście pamiętaj też, że jeśli nie posiadasz swojego sprzętu, musisz wypożyczyć łyżwy na miejscu, co również wiąże się z dopłatą.

Jazda na łyżwach jest formą aktywności, którą mogą trenować i dzieci, i dorośli. W 2020 roku Grzegorz Chruściński, ówczesny adiunkt w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz trener klasy mistrzowskiej hokeja na lodzie powiedział na łamach serwisu zdrowie.pap.pl, że znał osobę, która w wieku 70 lat jeździła na łyżwach kilka razy w tygodniu i miała znakomitą kondycję. Wniosek? Jazda na łyżwach to nie tylko spalone kalorie, ale na długo wypracowane dobre zdrowie.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl