Niecodzienni.pl

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

0
Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach - co daje?

 

Jazda na łyżwach to sport nieco zbliżony do jazdy na rolkach i podobnie jak wrotkarstwo ma dobroczynny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne (w końcu to świetna rozrywka). Pozwala zadbać o sylwetkę i wzmocnić poszczególne partie mięśni. W zdrowym ciele zdrowy duch, a trening na łyżwach wzmacnia mięśnie nóg, łydek, ud i pośladków. Podczas jazdy na łyżwach angażujemy niemal całe ciało i tym samym zmniejszamy ryzyko zawału serca, choroby niedokrwiennej, czy nadciśnienia. Jazda na łyżwach może pomóc zmniejszyć poziom złego cholesterolu, jednocześnie podwyższając poziom dobrego. Do tego uprawianie sportu, w tym również jazda na łyżwach, zwiększa w organizmie poziom endorfin. Większy poziom hormonu szczęścia to lepszy humor - a to doskonałe remedium na na zimową chandrę.  

 

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

To może opowiemy o tym w kilku, powiedzmy ośmiu krokach:

 

  1. Podstawa to wybór stylu jazdy. Trzeba poświęcić chwilę i zastanowić się jaki styl jazdy nam odpowiada: hokejowy, figurowy, a może bardziej rekreacyjny. Do typowej jazdy rekreacyjnej polecamy przede wszystkim łyżwy dedykowane jeździe amatorskiej, zapinane na klamrę, z rzepem i sznurówkami, choć w tym segmencie można wybrać również łyżwy hokejowe jak i figurowe.

 Łyżwy męskie rekreacyjne K2 FIT IceŁyżwy rekreacyjne Rollerblade Spark Ice W

  1. Kolejnym, równie ważnym elementem, jest bezpieczeństwo na lodzie. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie - wygodne, niekrępujące ruchów, dopasowane łyżwy i niezbędne akcesoria jak kask czy ochraniacze. Kask może być narciarski choć lepiej sprawdza się ten przeznaczony rolkarzom. Ochraniacze z rolek również spełnią doskonale rolę ochronną na lodowisku, tak więc śmiało można je wykorzystać. Warto pamiętać, że ochraniacze to nie tylko mniejsze ryzyko kontuzji czy możliwych obrażeń podczas upadku - to również komfort psychiczny. Strach przed upadkiem bywa czynnikiem blokującym, który utrudnia naukę.

 Kask na rolki Powerslide Allround URBAN PRO

  1. Przed wejściem na lodowisko polecamy zapoznać się nieco z dyscypliną jaką mamy zamiar opanować. Warto obejrzeć filmiki instruktażowe, które są nie tylko ogólnodostępne w Internecie, ale przede wszystkim pozwolą oswoić się z myślą o tym czego możemy spodziewać się na lodowej tafli.

 

  1. Sznurowanie, zapinanie łyżew to również bardzo ważny element przygotowania do jazdy. I choć czynność ta może wydawać się łatwa i prozaiczna, warto nieco poćwiczyć ją na sucho w domu. Złe zawiązanie łyżew może skutkować urazami stawu skokowego i na pewno znacznie zmniejszy komfort jazdy. Łyżwy dokładnie i odpowiednio zasznurowane trzymają stopę równolegle do powierzchni lodu. Jeżeli na lodzie nogi zjeżdżają się do środka oznacza to najczęściej słabo zasznurowane buty.

  Sznurówki woskowane do łyżew Hokejowych CCM 330cm (żółte)

  1. Dodatkowym treningiem, niezwykle przydatnym przed pierwszą jazdą, jest trening równowagi. To właśnie równowaga bardzo często odgrywa kluczową rolę w opanowaniu sztuki jazdy na łyżwach. Zanim wybierzemy się na taflę, można poćwiczyć chodzenie na łyżwach np. w domu na dywanie lub bezpośrednio przed lodowiskiem na gumowych płytach. Z uwagi na ostrą krawędź warto zadbać o przydatne ochraniacze na ostrza. Takie ćwiczenie w postaci chodzenia na łyżwach pomoże w poprawieniu równowagi ciała i wyrobi lepszą koordynacje ruchową. Będzie doskonałym wstępem do pierwszych lekcji na lodzie.

 

  1. Czas zacząć pierwszą lekcję na lodzie. Mamy sprzęt i akcesoria ochronne, wygodne, niekrępujące ruchów ubranie, posiadamy naostrzone łyżwy, a dzięki ćwiczeniom chodzenia poprawiliśmy koordynację i równowagę. Czas więc wykorzystać całość w praktyce. Zaczynamy od poprawnej postawy łyżwiarskiej - powinna być lekko wychylona do przodu, ciężar ciała należy oprzeć na palcach stóp. Nogi lekko ugięte w kolanach, ręce gotowe by zamortyzować potencjalny upadek.

 

  1. Łyżwy kierujemy na zewnątrz i odpychamy się, po czym nogę odepchniętą przywracamy na wcześniejszą pozycję. Odpychamy się na przemian nogami. Ważne, żeby dostosować jazdę do umiejętności. Czasem dłużej znaczy lepiej, to nie zawody, pośpiech nie jest wskazany. Lepiej zrobić mniej niż się zwyczajnie wywrócić.

 

  1. Teraz pozostaje jeździć. Aby ułatwić sobie opanowanie techniki warto skorzystać z pomocy instruktora. Instruktor pomoże w opanowaniu podstaw jazdy, udzieli odpowiednich wskazówek, ale przede wszystkim skoryguje ewentualne błędy nim wejdą w nawyk. Na koniec pozostaje ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć - nic nie zastąpi praktyki i czasu spędzonego na lodzie.


Podsumowując: Dlaczego warto jeździć na łyżwach? Bo to świetna zabawa, doskonała alternatywa dla innych sportów zimowych. Zwykle nie trzeba w tym celu planować całodziennej wyprawy z dala od domu:). Jest też relatywnie tania i łatwo dostępna, do tego pozwala utrzymać dobrą kondycję i wyrobić lepszą koordynacje ruchową. Utrzymanie równowagi może nie być proste, ale nauka jazdy na łyżwach z pewnością wpłynie pozytywnie na ten element. Nie obawiaj się tafli lodu i spróbuj swoich sił jako łyżwiarz!

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl