Niecodzienni.pl

Jak wyczyścić łożyska w rolkach?

0
Jak wyczyścić łożyska w rolkach

Jak wyczyścić łożyska w rolkach?

Regularne czyszczenie i oliwienie smarem łożysk w rolkach zapewni Ci ich najwyższą wydajność. Szybkość i wytrzymałość łożysk zależna jest od ich regularnego konserwowania, więc jeśli chcesz, aby Twój sprzęt był sprawny przez kilka sezonów, sprawdź, jak czyścić łożyska w rolkach.

 

 

Jak czyścić łożyska w rolkach?

Czyszczenie łożysk może na początku wydawać się sprawą nieco skomplikowaną. Wielu właścicieli rolek zastanawia się, jak wyczyścić łożyska w rolkach, by cieszyć się ich dobrym stanem przez długi czas. Zanim zajmiesz się ich czyszczeniem, musisz jednak pamiętać o przetarciu szyny szmatką, by nie dopuścić do przedostania się brudu i kurzu do ich delikatniejszych części.

Niektórzy uważają, że łożyska należy wymieniać za każdym razem, gdy się zepsują. Jednak również odpowiednia konserwacja jest w stanie przywrócić łożyska do zdecydowanie lepszego stanu. Istnieje kilka sposobów na ten zabieg kosmetyczny, dzięki któremu Twoje rolki zapewnią Ci  komfortową jazdę.

Każdy model łożysk zawiera zwykle instrukcję, jak należy je użytkować. Jeśli Ty takiej nie posiadasz, to podpowiemy Ci, jak czyścić łożyska, żeby się nie ścierały i zapewniały Ci komfortową jazdę przez kilka sezonów.

Czyszczenie łożysk w rolkach

Oto dwie najpopularniejsze metody czyszczenia łożysk. Pierwsza z nich wymaga użycia siły, drugi jest prostszy i mniej inwazyjny. Pierwsza z metod jest bardziej czasochłonna, ale dokładniejsza. Drugi sposób jest z kolei zdecydowanie łatwiejszy, bo nie wymaga wymontowywania łożysk.

Czyszczenie łożysk: sposób nr 1

Na początku wyjmij koła z rolek i wyciąg łożyska. Uwaga! Łożyska są często mocno umocowane, dlatego nie bój się użyć więcej siły. Wyjęte łożyska umieść w plastikowym, wodoodpornym pojemniku. Wsyp do środka środek czyszczący, najlepiej naftę. Potrząśnij pojemnikiem kilka-kilkanaście razy, aż pozbędziesz się brudu z łożysk. Następnie delikatnie wyciągnij łożyska i pozbądź się resztek płynu, oczyszczając je. Użyj do tego szczoteczki i papierowego ręcznika.

Sprawdź koniecznie, jakiego rodzaju są Twoje łożyska. Otwarte są łatwiejsze do konserwacji. W przypadku tych zamkniętych, lekko odsuń osłonkę. Obróć łożyskiem kilka razy i sprawdź, czy czynność ta jest wykonywana swobodnie – to znak, że zostało poprawnie wyczyszczone. Jeśli wydaje trzeszczące dźwięki i stawia opór podczas obracania, należy jeszcze raz je dokładniej wyczyścić.

Jeżeli czyszczenie przebiegło prawidłowo, nasmaruj łożyska smarem – użyj do tego niewielkiej ilości smaru. Po zakończeniu zamontuj łożyska w rolkach.

Czyszczenie łożysk: sposób nr 2

A teraz czas na drugi sposób, który jest zdecydowanie łatwiejszy i nie wymaga wyciągania łożysk z rolek – wystarczy, że wyjmiesz koła z płozy. Następnie weź patyczek kosmetyczny i delikatnie oczyść łożyska z zabrudzeń. Uważaj przy tym, aby nie wcisnąć zabrudzenia do wnętrza łożyska. Po zakończeniu przetrzyj je ściereczką i zakrop smarem.

Ważne! Po wyczyszczeniu i pokryciu łożysk smarem musisz pamiętać, że konieczne jest pokonanie kilku kilometrów na rolkach, zanim smar rozłoży się równomiernie na łożyskach. Po wykonaniu wspomnianych czynności łożyska zaczną dobrze pracować.

Co jaki czas trzeba powtarzać taki zabieg? Wiele zależy od tego, jak często jeździsz na rolkach i po jakim terenie. Istnieje sposób na to, jak oszacować, czy łożyska należy już wyczyścić. W tym celu zakręć kółkiem i nasłuchuj – jeśli usłyszysz jakieś dźwięki oznacza to, że łożyska trzeba wyczyścić.

Koła najbardziej zanieczyszczają się od drobinek piasku, które działają ścierająco. Niszczy to później łożyska, dlatego potrzebna jest im regularna konserwacja. Pamiętaj, że największym wrogiem łożysk jest również woda i piasek, dlatego staraj się nie dopuszczać do kontaktu z nimi. Wspomniane przez nas zasady sprawią, że jazda na rolkach będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością!

Jeżeli szukasz innych części do rolek, koniecznie sprawdź nasz asortyment.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl