Niecodzienni.pl

Jakie łyżwy dla początkujących wybrać? Kilka zasad.

0
Jakie łyżwy dla początkujących wybrać? Kilka zasad.

Jakie łyżwy dla początkujących wybrać? Kilka zasad

Wyjście na miejskie lodowisko w sezonie świątecznym przywodzi na myśl bajkowe scenerie rodem z romantycznych filmów. Jeździe na łyżwach towarzyszy wyjątkowa atmosfera, która skłania kolejne osoby do włożenia ich po raz pierwszy i sprawdzenia swoich umiejętności na lodowej powierzchni. Jeśli i Ty znalazłeś się w gronie takich osób i planujesz zakup swoich pierwszych łyżew — czytaj dalej! Podpowiadamy, jakie łyżwy dla początkujących wybrać, aby było bezpiecznie i wygodnie.

 

 

 

 

Jakie łyżwy do nauki będą najlepsze?

Łyżwy szybkie z ostrymi jak brzytwa płozami czy pancerne hokejówki w plastikowej skorupie to dobry wybór… dla profesjonalistów. Tego typu modele wymagają obycia z lodową powierzchnią oraz specyficznej techniki, najczęściej ćwiczonej pod okiem instruktorów. Naukę tych sportów warto zacząć od podstaw jazdy, a do tego najlepsze będą łyżwy figurowe.

 

Łyżwy figurowe dla początkujących

Budowa łyżew figurowych sprzyja stawianiu pierwszych kroków na lodzie. Płozy są dłuższe i zakończone ząbkami (a nie zaokrąglone jak hokejówki). Ich szerokość jest optymalna oraz ułatwia utrzymywanie równowagi. To te cechy sprawiają, że początki, chociaż chwiejne i niepewne, szybko mogą się przekształcić w płynne poruszanie się po lodowisku.

 

Na swoje pierwsze wyjścia na lodowisko możesz wybrać miękkie łyżwy rekreacyjne, czyli takie, które nie mają określonego parametru sztywności. Świetnie sprawdzą się one do nauki tego sportu! Takie modele to dobre rozwiązanie również w sytuacji, gdy potrafisz jeździć, ale robisz to rzadziej, jedynie w celach czysto rekreacyjnych.

 

Łyżwy dla początkujących są wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej, więc aby cieszyć się nimi przez kilka sezonów, warto zadbać o odpowiednią ich pielęgnację.

  • Pastowanie,
  • Nawilżanie,
  • Impregnowanie

skóry gwarantuje jej ładny wygląd, miękkość i dopasowywanie się do nogi. Dzięki temu po kilku wyjściach na lodowisko dobrze dobrane łyżwy będą jeszcze wygodniejsze! A jaki rozmiar wybrać? Najlepiej kierować się długością wkładki oraz swoim standardowym rozmiarem buta i zgodnie z tym kupować łyżwy. Jeśli będziesz je zakładać na grubsze skarpety — warto to uwzględnić!

 

Wydłużona forma buta ma za zadanie chronić kostkę przed urazami. Łyżwy muszą być dobrze zasznurowane, a supeł mocny, aby w trakcie jazdy sznurówki się nie rozwiązały (może to spowodować niebezpieczną sytuację). Nasuwa Ci się pytanie, czy w takim razie plastikowe łyżwy nie stanowiłyby lepszej ochrony stopy?

 

Odpowiedź jest prosta — szersza skorupa i inny rodzaj płozy wymusza zupełnie inną jazdę na łyżwach hokejowych. Z tego powodu początkującym może być trudno o złapanie równowagi, a więc taki typ łyżew może doprowadzić do zwiększonej ilości upadków.

Pierwsze kroki na łyżwach

Przygotowując się do jazdy, pamiętaj o odpowiednich ubraniach. Wybierz te wygodne, które nie będą krępować ruchów, zapewnią komfort cieplny, a w przypadku upadku — amortyzację. Na pierwsze lekcje możesz założyć ochraniacze.

 

Przed wyjściem poćwicz sznurowanie swoich łyżew. Warto zrobić to wcześniej, sprawdzić, jaki ucisk będzie odpowiedni, aby było Ci wygodnie. Na lodowisku pełnym ludzi może być trudniej spokojnie opanować ten etap.

 

Dzieciom pierwsze kroki na lodzie ułatwi pingwin do nauki na łyżwach. Z kolei dorosłe osoby mogą zdecydować się na kilka treningów z instruktorem. Jeśli wolisz działać na własną rękę, odszukaj filmy instruktażowe, przyjrzyj się trickom i podstawowym zasadom jazdy. Dzięki temu będzie Ci dużo łatwiej później je odtworzyć! 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl