Niecodzienni.pl

Które łożyska do rolek wybrać?

0
Które łożyska do rolek wybrać?

Które łożyska do rolek wybrać?

 

Jazda na rolkach to nie tylko jeden z lepszych sposobów na aktywne spędzanie czasu, ale również świetna rozrywka i okazja do poznania nowych ludzi. W dzisiejszym artykule zajmiemy się zagadnieniem technicznym, a mianowicie zastanowimy się wspólnie, jakie łożyska do rolek wybrać, by cieszyć się bezpieczną i wygodną jazdą.

 


 

 

 

 

Łożyska w rolkach ważniejsze niż myślisz

 

Dopasowanie rolek do swoich indywidualnych potrzeb jest niezwykle ważne. To właśnie nasze różne wymagania w zakresie dopasowania rolek mają też wpływ na wybór łożysk. Musisz wiedzieć, że każde kółko w rolkach do poprawnej pracy potrzebuje dwóch łożysk, by obracać się na osi. Mają one ogromny wpływ na prędkość, z jaką obracają się kółka, ale też na doznania i płynność jazdy. Jednocześnie jest to element najbardziej narażony na uszkodzenia.

 

Czym są łożyska? To jedna z najważniejszych części: łożyska w rolkach odpowiadają za płynność jazdy, a także za jej prędkość, dlatego ważna jest ich wysoka jakość i niezawodność. Warto też dbać o łożyska, by służyły Ci jak najdłużej. Wystarczy odpowiednie traktowane i konserwacja, a posłużą Ci nawet przez kilka sezonów.

 łożyska do rolek rollerblade 

Jakie łożyska do rolek wybrać? Zależy od jazdy!

 

Na początek warto zastanowić się, jak wygląda Twoja jazda na rolkach. Jest szybka i dynamiczna czy może wyłącznie rekreacyjna? A co, jeśli używasz rolek do wykonywania tricków? Nie bez znaczenia jest też poziom Twoich umiejętności. Czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest sporo, podobnie jak typów łożysk, dlatego warto przeznaczyć trochę czasu na właściwy wybór.

 

W tym pomogą Ci oznaczenia producentów. Podstawowym są łożyska ABEC.

Łożyska ABEC, czyli jakie?

 

Łożyska oznaczone symbolem ABEC to uniwersalne rozwiązanie. ABEC 1,3,5,7 czy 9 to określenie normy łożyska kulkowego, które jest uzależnione od:

  • rodzaju kulek znajdujących się wewnątrz,
  • parametrów toczenia,
  • dokładności wykonania.

 

Numer użyty po symbolu ABEC informuje o tym, do jakiego rodzaju jazdy takie łożysko będzie najlepsze. Zasada jest prosta — im wyższy numer, tym szybsza jazda. Z kolei im niższy numer, tym większa odporność na uszkodzenia. Łożyska ABEC 1 są trwałe i przez to bardziej ekonomiczne, ale jednocześnie nie da się na nich zbyt szybko pojeździć. Najbardziej uniwersalne są łożyska ABEC 5, które sprawdzą się do rekreacyjnej jazdy. Analogicznie łożyska ABEC 9 będą idealne dla entuzjastów szybkiej jazdy, są jednak najbardziej kruche.

 

Łożyska do rolek innego typu

 

Łożyska ABEC to niejedyna opcja. Niektórzy producenci rolek stworzyli własne oznaczenia, do których należą:

  • ILQ,
  • SG,

Najbardziej znane jest pierwsze z nich, które ma system oznaczeń zbliżony do ABEC. Oznaczenia liczbowe w każdym typie łożyska są takie same – 1 (rzadko stosowane), 3, 5, 7 i 9.

 łożyska typu ILQ, SG

Jak dbać o łożyska w rolkach?

 

Sam zakup odpowiedniego modelu i rozmiaru to nie wszystko. Kluczem do bezpiecznej jazdy jest regularna troska o łożyska. Tylko odpowiednio pielęgnowane elementy posłużą Ci długo i nie będą się ścierać. Większość łożysk posiada instrukcję użytkowania dodaną do opakowania, dzięki czemu zawsze będziesz miał pod ręką informację o ich konserwacji. Jednak w razie, gdyby instrukcja zaginęła, opisujemy dla Ciebie pokrótce proces pielęgnacji łożysk.

 

Na początek coś, co dzieli rolkarzy. Jedni mówią, że czyszczenie łożysk należy wykonywać możliwe jak najczęściej, inni: że wcale nie należy tego robić. Prawda zapewne leży pośrodku, ale możesz w prosty sposób sprawdzić, w jakiej formie są Twoje łożyska. Wystarczy… zakręcić kółkiem. Jeśli usłyszysz zgrzyt lub pisk, łożyska wymagają czyszczenia i nasmarowania smarem. Jeśli nieprzyjemne dźwięki nie znikną po czyszczeniu, będziesz musiał kupić nowe łożyska.

 

Dlatego więc, aby łożyska służyły Ci przez kilka sezonów, warto je od czasu do czasu oczyścić z piasku, kurzu czy brudu. Takie zabrudzenia niestety chłoną wilgoć, a co za tym idzie, mogą prowadzić do korozji łożysk, a nawet szyn.

 łozyska do rolek ABEC

Jak czyścić łożyska?

Oto najważniejsze kroki:

 

  1. Wyjmij kółka z płozy.
  2. Usuń zabrudzenia z łożyska patyczkiem kosmetycznym. Bądź ostrożny i staraj się uniknąć wtłoczenia pyłu w łożysko.
  3. Weź kolejny patyczek i oczyszczaj łożysko do skutku.
  4. Przetrzyj czyste łożyska ściereczką.
  5. Pokryj wyczyszczone łożyska smarem i zamontuj je w płozie.

 

Następnie wystarczy trochę pojeździć, rozprowadzić smar po łożysku i po kilku chwilach możesz cieszyć się sprawnymi i czystymi rolkami!

 

Mamy nadzieję, że wiesz już jakie łożyska do rolek wybrać. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie akcesoria!

 

Sprawdź też „Jakie kask wybrać na rolki?”

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl