Niecodzienni.pl

Twardość kółek w rolkach

0
Twardość kółek w rolkach

Twardość kółek do rolek

Chcesz wiedzieć, jak dobrać idealne kółka do swoich rolek? Gubisz się w symbolach i oznaczeniach, które zamieszczają producenci? Zastanawiasz się, które kółka będą lepsze do jazdy? Czas rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, jak dobrać twardość kółek do rolek, by jazda na nich była przyjemna.

 

 

 

 

Informację o twardości kółek w konkretnych rolkach znajdziesz… właśnie na kółkach. Oznaczona jest ona literą A. Zazwyczaj pierwsza liczba na kółku oznacza jego rozmiar, a druga mówi o twardości. Zasada jest taka, że im większa jest twardość kółka, tym bardziej jest ono odporne na mechaniczne uszkodzenia. Jednak musisz pamiętać też o tym, że im większa twardość kółek rolek, tym mniej są one przyczepne do podłoża.

Twardość kółek dzielimy na dwie kategorie:

  • kółka miękkie – ten rodzaj kółek oznaczony jest wartością liczbową między 74A a 82A.
  • kółka twarde – mają zdecydowanie większą wytrzymałość mechaniczną, dzięki parametrowi twardości, który mieści się w przedziale od 84A do ponad 100A

Twardość kółek rolek – jak dobrać?

Zastanawiasz się, jak ocenić twardość kółek i jak je dobrać, aby były idealne? Wybierając kółka do rolek, warto wiedzieć, że im większa liczba, tym większa twardość. Im kółka są twardsze, tym mniej się ścierają, są zdecydowanie trwalsze od kółek miękkich, ale jednocześnie są mniej przyczepne do podłoża.

Miękkie kółka rolek to z kolei większa przyczepność do podłoża, ale mniejsza odporność na ścieranie się – ten rodzaj kółek będzie Ci się szybciej niszczył i wymagał częstszej wymiany i zakupu nowych, co może być dla niektórych mniej ekonomiczne. Ten rodzaj kółek jest stworzony do rekreacyjnej jazdy, ponieważ zapewnia wolniejszą jazdę, gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża i komfortową jazdę, ponieważ miękkie kółka pochłaniają drgania z nawierzchni lepiej niż kółka twarde.

Twarde kółka do rolek są szybsze od miękkich, idealne do bardziej agresywnego typu jazdy. Tego rodzaju kółek możesz dłużej używać, bo są odporne na ścieranie, jednocześnie jednak pochłaniają zdecydowanie mniej drgań. Jazda na twardych kółkach jest nieco mniej komfortowa.

Mając taki wybór, jak teraz dobrać idealne kółka dla siebie?

Kółka dla początkujących

Jeśli jesteś osobą poczatkującą lub taką, która na rolkach chce jeździć głównie rekreacyjnie, sugerowana twardość to między 78A-82A. Jazda na nich nie będzie tak szybka, jednak jeśli dopiero uczysz się jeździć, będzie Ci zdecydowanie wygodniej. Nauka jazdy na tak miękkich kółkach jest o wiele bardziej przyjemna i łatwiejsza. Ważne jest też to, że kółka dla początkujących nie powinny być za duże – wybierz te średniej wielkości i o wspomnianej twardości.

Kółka dedykowane agresywnemu stylowi jazdy

Do agresywnego stylu jazdy polecane są twarde kółka – powyżej 84A . Jeśli chcesz wykonywać tricki na rolkach, a szybka i agresywna jazda to coś, co lubisz, zdecyduj się na tę twardość. Gwarantuje ona szybszą i bardziej dynamiczną jazdę.

Jazda szybkościowa dla aktywnie trenujących

Dla aktywnie trenujących, którzy na rolkach potrafią osiągnąć prędkość ponad 30km/h, najlepsza jest twardość powyżej 82A. Tak twarde kółka są w stanie stworzyć bardzo dobre warunki do szybkiej jazdy, dlatego jeśli pasjonuje Cię jazda szybkościowa, wybieraj kółka z tym oznaczeniem.

Freestyle i urban skating

Jeśli jesteś zaawansowanym rolkarzem, którego interesuje urban skating i freestyle, zdecyduj się na kółka o twardości powyżej 82A. Gwarantuje to idealną równowagę pomiędzy przyczepnością kółek do podłoża a ich trwałością.

Twardość kółek w rolkach – zalety twardych kółek

Tak jak już wspomnieliśmy, twarde kółka w rolkach zapewniają mniejszą przyczepność, co pozwoli na rozwinięcie większych prędkości. Rolkarz jadący rekreacyjnie może osiągnąć 15-20km/h, natomiast profesjonalista nawet 30km/h. Twarde kółka są idealnym rozwiązaniem dla osoby, która traktuje jazdę na rolkach w kategoriach sportu, a nie rekreacji.

Twarde kółka charakteryzuje również lepsza jakość – na pewno posłużą na dłużej i nie będzie trzeba ich tak często wymieniać. Podsumowując – twarde kółka polecane są osobom bardziej zaawansowanym w jeździe, którym zależy na rozwijaniu większych prędkości.

Masa ciała a twardość kółek

Pamiętaj też, że oprócz stylu jazdy, twardość kółek w rolkach powinna być dobrana również do masy ciała. Osoby lżejsze nie zetrą kółek tak szybko, jak osoba cięższa. Jeśli Twoja waga ciała jest ciut większa, zdecyduj się na trochę twardsze kółka, które będą Ci służyły dłużej. Osoby o wadze powyżej 100kg powinny zdecydować się na kółka do rolek o twardości minimum 84A.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu będziecie już wiedzieć, jakie kółka do rolek dobrać i czym się kierować podczas ich szukania. Szerokiej drogi! :)

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl