Niecodzienni.pl

Z hamulcem lub bez, a może hamulce ruchome? Jakie rolki wybrać?

0
Z hamulcem lub bez, a może hamulce ruchome? Jakie rolki wybrać?

Z hamulcem czy bez a może hamulce ruchome? Jakie rolki wybrać?

Jazda na rolkach to coś więcej niż sport. Pędząc po torze albo ćwicząc akrobacje, możesz poczuć prawdziwą wolność i czystą radość. Jednak nawet podczas najlepszej zabawy trzeba czasem wyhamować. Istnieje kilka sposobów na to, jak hamować na rolkach. Który z nich wybrać? Czy hamulce w rolkach są niezbędne i jak bezpiecznie zatrzymać się bez ich pomocy?

 

 

 

 

 

Rolki dla początkujących

Trudno jest wyobrazić sobie naukę jazdy na rolkach bez kasku i ochraniaczy. Bez wątpienia kluczowym elementem jest też hamulec tylny w rolkach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem — stanowi on zwykle ogromną pomoc. Zyskaj pewność, że możesz w każdej chwili się zatrzymać, nawet jeśli nie opanowałeś jeszcze techniki hamowania bez hamulca.

Jest to zdecydowanie najprostsza metoda wytrącania prędkości. Doskonale sprawdzi się przy spokojnej jeździe, a więc takiej, jaką preferują osoby uczące się. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga żadnego wysiłku ani praktyki. Żeby użyć tylnego hamulca potrzeba koordynacji ruchów do utrzymania równowagi. Nauczenie się prawidłowego balansowania i przeniesienia środka ciężkości na jedną nogę również zajmuje trochę czasu.

Wybierając rolki z hamulcem, zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. Popularny kiedyś plastik szybko się ścierał i nie zapewniał bezpiecznego hamowania. Nowoczesne modele rolek rekreacyjnych dla początkujących wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, takie jak mieszanki gumy i kauczuku.

Z drugiej strony, jeśli od początku będziesz uczyć się jazdy bez hamulców, nie będą Ci one w ogóle potrzebne. Możesz samodzielnie starać się opanować zatrzymywanie bez hamulca albo poprosić o pomoc kogoś, kto zademonstruje Ci odpowiednie manewry i nauczy właściwych technik hamowania na rolkach.

Szybka jazda bez hamulców

Dlaczego zaawansowani i profesjonalni rolkarze wybierają sprzęt bez hamulców? Odpowiedź jest prosta – hamowanie na rolkach wygląda wtedy efektowniej. Co ważniejsze — po pokonaniu nowego rekordu prędkości czy wykonaniu karkołomnego skoku, stopniowe zatrzymanie za pomocą wbudowanego hamulca może być niebezpieczne. Dlaczego?

  1. Tylny hamulec dodatkowo obciąża jedną nogę, zaburzając równowagę i utrudniając wykonywanie pewnych ruchów. Choć dla wprawionego rolkarza nie jest to problem, taki dodatkowy balast może negatywnie wpływać na płynność jazdy freestylowej. Rolki freestyle czy rolki do jazdy szybkiej bardzo często w ogóle nie mają takiego elementu w budowie.
  2. Hamulce w rolkach stawiają stosunkowo mały opór. Gumowa powierzchnia hamulca jest niewielka, przez co siła tarcia w zetknięciu z podłożem jest niska. Dlatego, zanim całkowicie utracisz w ten sposób prędkość i zatrzymasz się, minie sporo czasu. Oznacza to również, że nie uda Ci się wyhamować na czas w razie nagłej potrzeby. Dlatego warto postarać się opanować inne, szybsze sposoby na zatrzymanie się.

Jak hamować na rolkach?

Instrukcja tego, jak hamować na rolkach, które wyposażone są w hamulec, jest dość prosta. Wystarczy unieść przód stopy tak, by tylna część zetknęła się z podłożem. Przy powolnej jeździe droga hamowania nie będzie zbyt długa. Jednak przy większych prędkościach albo zatrzymasz się później, albo szybko zetrzesz gumę z hamulca.

Jak hamować na rolkach bez hamulca? Jest na to kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywane z nich to:

Hamowanie pługiem

Czy to narciarstwo, czy jazda na rolkach, hamowanie metodą pługa sprawdza się znakomicie. Nie jest skomplikowana ani bardzo trudna do opanowania. Wystarczy skierować czubki obu stóp do środka, wystawiając pięty na zewnątrz. Należy przy tym na zmianę lekko podnosić nogi, aby nie upaść. Ten sposób jest bardzo łatwy i bezpieczny, ale mało imponujący, a droga hamowania pozostaje długa.

T-stop

T-stop wziął swoją nazwę z ułożenia rolek, podczas wykonywania tego manewru. Jedna noga pozostaje prosto do kierunku jazdy. Natomiast drugą stopę ustawia się z tyłu, prostopadle do przedniej. Ciężar ciała spoczywa na nodze prowadzącej. Kółka rolki ustawionej w poprzek szorują po nawierzchni, zapewniając tarcie i hamowanie.

Obrót

Zdecydowanie najefektywniejszy, ale też najtrudniejszy do opanowania sposób na hamowanie to wykonanie szybkiego skrętu w miejscu. Należy wystawić nogę prowadzącą do przodu, oprzeć na niej ciężar ciała, a następnie w czasie skrętu dynamicznie przenieść środek ciężkości na drugą nogę. Rolkarz zatrzymuje się wtedy bokiem do kierunku jazdy.

Hamulcowy kompromis

Dla niezdecydowanych co do tego, jak hamować na rolkach istnieje rozwiązanie pośrednie. Sprzęt z hamulcami ruchomymi sprawdzi się w każdej sytuacji. Możesz kupić rolki ze zdejmowanym elementem w zestawie albo oddzielnie dokupić uniwersalny hamulec pasujący do wszystkich modeli.

Sprawdź też „Jaki kask wybrać na rolki?”

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl