Niecodzienni.pl
blank

Bezpieczna jazda na rolkach - wskazówki

0
logo

Jazda na rolkach to wyjątkowy sport i wspaniała rozrywka. Zapewnia ogólną kondycję i poprawia wydolność organizmu. Jest też stosunkowo bezpiecznym sportem, w którym do poważniejszych wypadków dochodzi niezwykle rzadko. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które mogą uczynić jazdę na rolkach jeszcze bezpieczniejszą.

 

 

 

Zasady bezpiecznej jazdy na rolkach

 

Najważniejszą zasadą bezpiecznej jazdy na rolkach jest zasada ograniczonego zaufania. Możemy być pewni swoich umiejętności, jednak czasami do wypadku może dojść nie z naszej winy. Najważniejsze to poruszać się na rolkach w miejskim ruchu z wyobraźnią. Wypadek jak sama nazwa wskazuje, występuje nieoczekiwanie, ale potencjalnie można być na niego odpowiednio przygotowanym.

 

logo

Jakie ochraniacze na rolki wybrać ?

 

Spośród wszystkich zabezpieczeń w jakie możemy się wyposażyć najważniejszym ochraniaczem jest kask. Głowę mamy tylko jedną - kaski w skuteczny sposób ochronią lub zminimalizują ryzyko uszkodzenia tej kluczowej części ciała :). Wykonany z lekkich, a jednocześnie wytrzymałych materiałów, dobrze dobrany kask zapewni komfort podczas użytkowania. Specjalny, nieco bardziej okrągły (zwłaszcza w tylnej części) kształt kasków przeznaczonych na rolki, doskonale rozprasza energię uderzenia, zabezpieczając potylicę w razie upadku.

Kask w jeździe na rolkach jest często niedocenianym atrybutem, choć w sportach motorowych, jeździe na nartach czy rowerze nikt nie kwestionuje korzyści jakie wynikają z jego posiadania. Na szczęście świadomość rolkarzy w kwestii bezpieczeństwa rośnie - kasków coraz więcej na każdym kolejnym Nightskating'u czy innym rolkarskim przejeździe, a także w codziennym ruchu miejskim. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór rozmiaru kasku - przy mierzeniu dokręćmy kółko regulacji tak, aby kask nie przesuwał się i nie spadał przy schylaniu się czy potrząsaniu głową.

logo

 Kolejnym równie ważnym elementem bezpieczeństwa są ochraniacze na nadgarstki - warto o nich pamiętać. W przypadku ewentualnej wywrotki ręce jako pierwsze będą miały kontakt z podłożem.

Naturalnym odruchem w przypadku utraty równowagi jest zamortyzowanie nadchodzącego upadku właśnie rękami. Nasz wzrost w parze z wagą i nieubłaganą grawitacją sprawiają, że przy uderzeniu to właśnie nadgarstki są narażone na poważną kontuzję, bolesne stłuczenie, skręcenie, a nawet złamanie.

Uszkodzenie nadgarstka daje o sobie znać jeszcze długo po niefortunnym zdarzeniu, dlatego to właśnie dobrej jakości ochraniacze na nadgarstki stanowią absolutny “must have” w wyposażeniu każdego rozważnego i odpowiedzialnego rolkarza.

logo

Kiedy mamy zabezpieczone najbardziej newralgiczne części naszego ciała, możemy pomyśleć o ochronie naszych łokci i kolan. Trudno wybrać te ważniejsze - dla nas są równorzędne. Jeśli podczas jazdy coś przyblokuje koła w naszych rolkach, prawdopodobnie wywrócimy się do przodu i to właśnie ochraniacze na kolana będą mogły odegrać istotną rolę. Z kolei przy wstawaniu z ławki lub prostowaniu się w trakcie jazdy, gdy rolki wyjadą spod naszego środka ciężkości, pierwsze skrzypce odegrają ochraniacze na łokcie w parze z tymi na nadgarstki. Ochraniacze, które mamy na sobie są niczym pasy bezpieczeństwa w samochodzie czy “zbroja” stosowana przez motocyklistów. Zapinamy je bez względu na umiejętności kierowcy i choćbyśmy nie zaliczyli upadku przez długie lata, nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej niefortunnej sytuacji, zazwyczaj od nas niezależnej.

Zwykle na rolkach jeździmy latem, a w upalne dni przy wzmożonym wysiłku nie chcemy wkładać na siebie grubych spodni czy bluz, ale krótkie przewiewne szorty i t-shirt - te z kolei podczas wypadku i kontaktu z asfaltem nie stanowią dobrego zabezpieczenia. Dzisiejsze ochraniacze wykonane są z przewiewnych i wytrzymałych materiałów, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Mając odpowiednie wyposażenie w postaci kasku, ochraniaczy na łokcie, kolana i nadgarstki, możemy zminimalizować ryzyko i sprawić, że nasza zabawa na rolkach będzie jeszcze przyjemniejsza. Przed wyruszeniem na rolki warto sprawdzić ich stan techniczny i stopień zużycia elementów eksploatacyjnych takich jak koła i łożyska, dokręćmy także śruby mocujące.

 

Środki bezpieczeństwa podczas jazdy na rolkach

 

Wśród wielu ochraniaczy, kasków i protektorów jest jeden najważniejszy środek bezpieczeństwa, niezawodny i nie zastąpiony podczas każdej jazdy na rolkach. Mowa tu o  najlepszym “ochraniaczu” jakim jest zawsze zdrowy rozsądek.

Poprawiajmy technikę jazdy, uczmy się od lepszych, ale nie starajmy się im dorównać za wszelką cenę. Do jazdy wybieramy odpowiednie miejsce oraz odpowiednie warunki - sucha i prosta alejka zdecydowanie ułatwi sprawę. Jedźmy zawsze swoim tempem, dostosowując jazdę do umiejętności. Pamiętajmy także o bezpiecznej postawie podczas jazdy - ugięte nogi w kolanach i lekkie pochylenie do przodu, również przyczynią się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

 

blank Komentarze do wpisu (0)

Submit
blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl