Korzyści z jazdy na rolkach

0
Korzyści z jazdy na rolkach

 

Korzyści z jazdy na rolkach

Rolki to świetna zabawa niezależnie od wieku, stopnia zaawansowania jeżdżącego czy typu jazdy na jaki się zdecydujemy – do tego chyba nie trzeba mocno przekonywać, spójrzmy jednak na inne pozytywne aspekty jakie oferują.

 

 

Zdrowie

Zacznijmy od rzeczy najcenniejszej – wpływu na zdrowie i samopoczucie. Rolki są często wybierane przez osoby chcące pozbyć się niechcianych kilogramów lub dbające o zachowanie sprawności, formy i koordynacji ruchowej. W przeciwieństwie do sportów siłowych czy biegania, jazda na rolkach nie przyczynia się do zwiększonego, szkodliwego obciążenia stawów. Posuwisty, ślizgowy ruch ciała, angażujący przede wszystkim niższe, ale również rdzeniowe i wyższe partie mięśni powoduje zbilansowany ich rozwój. Jazda na rolkach polega na dynamicznym zachowywaniu równowagi co wzmacnia mięśnie prostowników posturalnych i brzusznych – efekt to lepsza postawa i silniejszy rdzeń kręgosłupa, ale i spalanie tłuszczu. 

Chcecie więcej?
Jazda na rolkach zwiększa tętno i rozwija płuca – takie aerobowe ćwiczenia poprawiają układ sercowo-naczyniowy, zmniejszają ryzyko chorób serca, nadciśnienia i udaru.  

 

 

Uniwersalna mobilność

Stosunkowo mała waga i rozmiar rolek pozwala zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Inaczej niż w przypadku chociażby łyżew jazda na nich nie ogranicza się do zastosowania jedynie w specjalnie przygotowanych miejscach (takich jak lodowiska, ślizgawki).

Interesuje Cię spokojna jazda parkowymi alejami? Rolki rekreacyjne doskonale sprawdzą się na weekendowe, rodzinne wypady lub codzienny relaks po szkole czy pracy. Długie dystanse podczas treningów – wybierz rolki fitness lub przeznaczone do jazdy szybkiej modele na większych kołach. Do bardziej technicznego i dynamicznego pokonywania przestrzeni miejskich lub slalomu świetnie posłuży segment freestyle, freeride, urban. Natomiast dla hardcorowców chcących pośmigać tam gdzie nie ma asfaltu, znajdą się rolki terenowe na dużych, pompowanych kołach z bieżnikiem. Uprawiasz jazdę agresywną? Nie musimy chyba pisać jaki segment powinien cię zainteresować ;) Dla każdego coś miłego.

Rolki to także doskonały środek lokomocji, pozbawiony takich utrapień jak korki i opłaty za bilety komunikacji miejskiej, a co za tym idzie pozwalający nierzadko łatwiej i szybciej dotrzeć z punktu A do punktu B.

 

 

Społeczność

W tej materii w naszym kraju ostatnio dzieje się naprawdę sporo. Zaczynając od szeregu profesjonalnych i amatorskich zawodów organizowanych w różnych kategoriach wiekowych, kończąc na tych bardziej wyspecjalizowanych. Konkursy slalomowe, maratony, przełaje, agresywne potyczki na rampach i hopkach czy nawet inline alpine, dyscypliny będącej odpowiednikiem narciarskiego slalomu alpejskiego. Wszystkie niesamowicie widowiskowe i emocjonujące, zarówno dla uczestników jak i kibiców.

Miłośnicy rolek spotykają się także na cyklicznych przejazdach ulicami wielu polskich miast. Jednym z nich jest nasz lokalny krakowski nightskating, którego jesteśmy partnerem. Ach, jak miło jest włożyć rolki i razem z setkami innych zapaleńców ruszyć na kolorowy, mieniący się światełkami przejazd. Zapraszamy!

Światek rolkarski cechuje się także niezwykłym zgraniem i chęcią wzajemnej pomocy. W internecie nietrudno jest zdobyć fachową pomoc kiedy coś skrzypi czy stuka, zasięgnąć rady w kwestii wyboru właściwego modelu rolek czy akcesoriów - w tym także chętnie pomagamy i podpowiadamy. Dopiero zaczynasz? Nie zaszkodzi wziąć kilka lekcji z instruktorem, który najlepiej doradzi w kwestii technik jazdy, prawidłowego hamowania czy bardziej zaawansowanych ewolucji, wszystko to, by jeździć na rolkach pewniej i efektywniej, a co za tym idzie, czerpać z nich tyle przyjemności i radości ile tylko się da.

No to co? Idziemy na rolki?

Niecodzienni

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl