Style i charakter jazdy na rolkach
Rolki, jak każda rozwinięta dyscyplina sportu, posiada swoje bardziej lub mniej specjalistyczne subdziedziny. W zależności od tego jaki styl jazdy będziemy preferować, powinniśmy zdecydować się na odpowiedni do tego celu segment sprzętu. Postaramy się nakreślić charakter, zalety i wady poszczególnych z nich.
Jazda rekreacyjna
Podstawowy i najpopularniejszy styl jazdy preferowany przez początkujących oraz osoby jeżdżące na krótkich dystansach miejskimi alejami. Przeznaczone do tego celu rolki rekreacyjne dostępne w wariantach dziecięcych, damskich i męskich stawiają przede wszystkim na wygodę i stabilność użytkowania kosztem szybkości. Świetnie nadają się na rodzinne wypady i niespieszne przejażdżki po równych nawierzchniach.
Fitness
Charakter jazdy fitness to połączenie rekreacji z szybkością. Uprawiana zazwyczaj przez osoby średniozaawansowane, dobrze czujące rolki, znające komfortowe wykonanie rolek rekreacyjnych lecz lubiące dłuższe dystanse i większe prędkości. Rolki fitnessowe charakteryzują się zazwyczaj lepszej jakości łożyskami, większymi kołami (często trzema w płozie) i wygodnym butem. Wyższe osadzenie środka ciężkości rolek powoduje, że są one odrobinę mniej zwrotne przy szybkich zakrętach lecz duże koła bardzo dobrze radzą sobie na nierównościach nawierzchni. Doskonały wybór dla osób lubiących częste, dłuższe dystanse, dla których rolki oprócz zabawy to także forma treningu.
Jazda dowolna (freeride, urban, agresywna)
Coś dla osób zaawansowanych, które ponad komfort cenią sobie precyzyjną, specjalistyczną jazdę na rolkach, często pokonują miejskie przestrzenie lub lubią poskakać :). Sztywny, techniczny but, krótka solidna płoza, oraz twardsze koła zastosowane w segmencie rolek przeznaczonych do tego typu jazdy pozwalają na wąski promień skrętu przy slalomie, większą odporność na uszkodzenia i precyzyjną kontrolę jazdy. Producenci modeli rolek przeznaczonych dynamicznej jazdy dowolnej zadbali także o to, by sprzęt można było w łatwy sposób modyfikować i wymieniać poszczególne części konstrukcji, co za tym idzie jak najlepiej dopasować sprzęt do swoich preferencji.
Kolejny styl przeznaczony dla jeżdżących często w sposób profesjonalny, ale poszukujących przede wszystkim osiągów, wytrzymałości i szybkości w jeżdzie. Wielokilometrowe dystanse (maratony rolkarskie) lub krótsze, bardzo szybkie wyścigi, to to do czego rolki w tym segmencie zostały przeznaczone. Lekki, dobrze dopasowany do stopy but, długa płoza i bardzo duże koła (często 125mm) czynią je odpowiednikiem łyżew-panczenów. Brak kompromisów w wykonaniu i najwyższej jakości materiały powodują, że sprzęt z tej półki nie należy do najtańszych lecz spełnia oczekiwania profesjonalistów.
Jazda hokejowa
Co tu dużo mówić – styl mający jak najlepiej oddać łyżwiarstwo hokejowe, a więc stawiający na precyzję, skrętność i szybkość na krótkich dynamicznie zmieniających się odcinkach. Rolki hokejowe, łudząco podobne w wykonaniu do łyżew, są zwarte, solidnie wykonane a stosowany w nich but często jest przygotowany do termicznego formowania, by jak najlepiej dopasować go do stopy użytkownika. Styl jazdy przeznaczony dla trenujących hokej, nie chcących robić sobie przerwy w cieplejsze dni, a także zawodników wyspecjalizowanych w typowo letniej odsłonie tego sportu.
To nie wszystko!
Powyżej poruszyliśmy najpopularniejsze ze styli jazdy na rolkach lecz nie oznacza to, że wyczerpaliśmy temat – ku naszej uciesze co sezon na popularności zyskują nowe dyscypliny, cechujące się odmiennym podejściem do rolek. Inline Alpine, będący odpowiednikiem slalomu alpejskiego, w którym tak jak na nartach używane są kijki, a zawodnicy oprócz precyzji starają się uzyskać jak najlepsze czasy to temat w Polsce rozwijający się, a przykład rolek K2 SODO to dowód na to, że producenci powoli zaczynają zauważać tę tendencję. Drugim końcem skali jest jazda terenowa (tzw. Nordic), polegająca na przemierzaniu nieprzygotowanych dla rolek tras, terenów leśnych i górskich. Temat mało popularny w naszym kraju, co nie znaczy, że zupełnie nieistniejący i mało ciekawy. W ramach możliwości będziemy informować Was w kwestii nowych pomysłów na rolki i sposobów ich wykorzystania. Zapraszamy do odwiedzin w naszym sklepie i na facebooku!
komentarzy