Niecodzienni.pl

Jak dbać o rolki, łyżwy i wrotki - porady dotyczące konserwacji.

0
Jak dbać o rolki, łyżwy i wrotki - porady dotyczące konserwacji.

Jak dbać o rolki, łyżwy i wrotki – porady dotyczące konserwacji

Rolki, wrotki i łyżwy to sprzęt, o który trzeba dbać. Od ich sprawności zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale i przyjemność z jazdy. W artykule omawiamy najważniejsze zasady dotyczące czyszczenia i konserwacji kół, płóz oraz łożysk. Przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o rolki, wrotki i łyżwy!

Chcesz, aby rolki służyły Ci przez kilka sezonów? A może zastanawiasz się co zrobić, by przyjemność z jazdy na łyżwach była zawsze taka sama, jak za pierwszym razem? Nic prostszego! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach dotyczących czyszczenia i konserwacji sprzętu sportowego. Regularna kontrola poszczególnych elementów to gwarancja sprawności rolek oraz łyżew. Sprawdź, jak dbać o łyżwy, czyścić łożyska rolek i dokręcać kółka we wrotkach!

 

 

 

Jak dbać o rolki i wrotki, by służyły jak najdłużej?

Aby jak najdłużej cieszyć się bezpieczną jazdą na rolkach czy wrotkach, należy regularnie kontrolować stan sprzętu. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak dbać o rolki i wrotki, jesteś we właściwym miejscu. Znajdziesz tu krótki poradnik czyszczenia i samodzielnej konserwacji wrotek oraz rolek.

1.     Dokręcanie śrub w kołach

Przed każdą przejażdżką warto sprawdzać, czy wszystkie śruby w kołach są dobrze dokręcone. Każdy doświadczony rolkarz wie, że nawet jedna luźna śrubka może zepsuć całą przyjemność z jazdy, a nawet stać się przyczyną wypadku. Do dokręcania śrubek nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczą zwykłe klucze imbusowe lub torx.

 

2.     Czyszczenie rolek i wrotek

Jak dbać o wrotki i rolki, by skutecznie pozbyć się kurzu, błota i innych zabrudzeń? Sprzęt warto czyścić po każdej przejażdżce. Skorupę buta najlepiej przetrzeć wilgotną szmatką, a kółka – suchą. Zdecydowanie odradzamy czyszczenie rolek pod bieżącą wodą, ponieważ mogłaby dostać się do łożysk i wypłukać smar.

3.     Kontrola stanu kółek

Przynajmniej raz w miesiącu należy skontrolować stan kółek w rolkach. Najszybciej zużywają się koła pierwsze i ostatnie, więc warto wiedzieć, jak wyrównać różnice i przedłużyć żywotność rolek. Najprostszym trikiem jest zamiana kół miejscami – wystarczy podmienić pierwsze z drugim i trzecie z czwartym. Jeśli zauważysz, że koła się zużywają, zamień je ponownie.

 

4.     Kontrola i czyszczenie łożysk

Łożyska w rolkach są całkowicie schowane, więc ich sprawdzanie wymaga nieco większej uwagi. Jak o nie dbać? Weź rolkę do ręki i kolejno zakręć wszystkimi kołami. Jeśli któreś z nich kręci się wolniej albo zgrzyta podczas obracania, to znaczy, że wymaga czyszczenia. Prawdopodobnie do łożyska dostał się piasek lub pył. W takiej sytuacji łożyska należy rozkręcić, wyczyścić, a następnie zaimpregnować specjalnym smarem lub olejem do łożysk.

 

Jak dbać o łyżwy? Czyszczenie i konserwacja łyżew

Konserwacja łyżew to przede wszystkim zapobieganie rdzewieniu. Jak dbać o łyżwy, by rdza trzymała się od nich z daleka? Po każdej jeździe należy dokładnie wyczyścić płozy ze wszelkich zabrudzeń i zacieków za pomocą wilgotnej ściereczki. Ważne, by po czyszczeniu dokładnie osuszyć całość suchym materiałem. Pamiętaj też, by poza lodowiskiem zakładać na ostrza specjalne ochraniacze. W przeciwnym razie płozy mogą się stępić.

Przechowywanie, czyli właściwa konserwacja rolek i łyżew

Na żywotność rolek i łyżew wpływa także sposób ich przechowywania. Przede wszystkim nie należy chować ich w miejscu, do którego mogłaby dostać się wilgoć. Co ciekawe niewskazane jest także przechowywanie rolek i łyżew w pobliżu źródeł ciepła. Tego typu czynniki mogą przyczynić się do uszkodzenia struktury butów oraz niektórych podzespołów.

Wyczyszczone i osuszone łyżwy oraz rolki najlepiej przechowywać w miejscu suchym i przewiewnym. Płozy łyżew można też zabezpieczyć specjalnym olejem, który chroni przed wilgocią i korozją. Rolki i wrotki należy wkładać do przeznaczonych na nie specjalnych toreb, wykonanych z materiałów o dużej przepuszczalności powietrza.

Systematyczne czyszczenie i konserwacja sprzętu sportowego pomoże zachować jego sprawność na długi czas. Warto więc wyposażyć się w akcesoria, takie jak pianki do czyszczenia czy smary i oleje do łożysk. Zadbaj o pielęgnację swojego sprzętu i zapewnij mu niezawodną sprawność!

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl