Niecodzienni.pl

Jakie są różnice między rolkami freeride a rolkami figurowymi?

0
Jakie są różnice między rolkami freeride a rolkami figurowymi?

Jakie są różnice między rolkami freeride a rolkami figurowymi?

 

Jazda na rolkach to sport, który cieszy się nad Wisłą sporą popularnością. Stosunkowo łatwy, doskonale wpływa na sylwetkę, wspomaga równowagę i usprawnia koordynację ruchową. Nie wszyscy jednak wiedzą, o tym, że modeli rolek jest naprawdę sporo i są między nimi istotne różnice, a także o tym, że przy pomocy rolek można… uprawiać rolkarstwo figurowe! Dziś skupimy się na dwóch typach: rolkach freeride i rolkach figurowych.

 

 

 

 

 

Rolki freeride, czyli jakie?

 

Na początek omówimy cechy rolek freeride. Najogólniej mówiąc, są to rolki do jazdy po mieście. Wyróżnia je znacznie większy stopień zaawansowania niż w przypadku najprostszych rolek typu fitness. Jeśli dopiero zaczynasz, lepsze będą dla Ciebie rolki „fitnessowe”, ale gdy jazda na rolkach weszła Ci już w krew, postaw na freeride. Przy ich pomocy wykonasz:

 

  • ostre skręty,
  • jazdę slalomową,
  • szybką jazdę,
  • skoki ze schodów czy krawężników

 

Rolki freeride to mocne, zwrotne i wytrzymałe rolki. I chociaż mogą wyglądać topornie, to są o wiele bardziej wygodne, niż na to wyglądają. Jeśli kręcą Cię tricki i adrenalina to na pewno będziesz zadowolony. Co ważne, to w większości modele bez hamulca, który, podobnie, jak każdy element rolek freeride możesz dokupić oddzielnie i skomponować własny zestaw dopasowany do potrzeb i wymagań. To bardzo istotne dla doświadczonych skaterów!

 

Czym są rolki figurowe?

 

Teraz pora na wyjaśnienie, czym są rolki figurowe. Dzięki specjalnym kółkom umożliwiają one wykonywanie akrobacji pokrewnych do tych wykonywanych na łyżwach. Rolki figurowe to zatem idealne rozwiązanie dla osób trenujących łyżwiarstwo figurowe, które chcą trenować ewolucje przez cały rok! Ważna jest jeszcze jedna różnica: rolki figurowe, w przeciwieństwie do zwykłych rolek, posiadają hamulec z przodu, co upodabnia je do łyżew.

 

Rolki freeride a rolki figurowe: różnice

 

Różnice: freeride a rolki figurowe są widoczne na pierwszy rzut oka. Rolki freeride mają znacznie bardziej sportowy wygląd. Posiadają szeroki but ze sznurowaniem, najczęściej twardą skorupę oraz klamry dobrze trzymające nogę. Natomiast rolki figurowe wyposażone są w elegancki, figurowy but znany z łyżew figurowych. Jest on bardzo sztywny, dzięki czemu utrzymuje stopę w ryzach. Nie sposób pomylić te modele!

 

Co wybrać: rolki freeride a rolki figurowe? Różnice są spore, więc warto przeznaczyć na ich poznanie trochę czasu lub zasięgnąć fachowej porady naszych specjalistów. Rolki freeride są stworzone do miejskiej jazdy, podczas gdy rolki figurowe pozwalają trenować łyżwiarstwo figurowe poza sezonem i raczej nie nadają się do jazdy rekreacyjnej lub fitness. Które wybierzesz?

 

Rolki do jazdy figurowej: nie tylko dla łyżwiarzy

 

Teraz nieco więcej o rolkach figurowych. Jeśli jesteś początkującą łyżwiarką lub początkującym łyżwiarzem figurowym, na pewno ucieszy Cię fakt, że w sezonie letnim nie musisz rezygnować ze swojej pasji. Umożliwiają to rolki figurowe. Dzięki nim nawet w letnie dni możesz ćwiczyć:

 

  • ewolucje,
  • piruety,

 

To ważne, ponieważ całoroczne lodowiska to w Polsce rzadkość, a skateparki czy inne obiekty dostosowane do jazdy na rolkach są czynne przez cały rok. Korzystając z nich i oczywiście z odpowiedniego sprzętu, możesz uprawiać rolkarstwo figurowe bez względu na porę roku.

 

Jak wybrać rolki figurowe?

 

Skoro wiesz już, jakie cechy mają rolki do jazdy figurowej, pora dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy model! Dopasowanie odpowiedniego modelu rolek figurowych opiera się na podobnych zasadach co wybór łyżew czy rolek, czyli na dopasowaniu do rozmiaru stopy. Ważne jest jej odpowiednie zmierzenie i dobranie takiego rozmiaru, który jest idealnie dopasowany i zapewnia odpowiednie trzymanie stopy. To jednak oczywiście nie wszystko. Istotne są również:

 

  • Właściwości kółek najlepiej, by kółka były wykonane z elastycznego materiału, który będzie amortyzował skoki i upadki. Najlepsze są zdecydowanie kółka z poliuretanu.
  • Przewiewność — rolki figurowe muszą zapewniać odpowiednią wentylację, która uchroni Twoje stopy przed podrażnieniami i zapoceniem.
  • Wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, dzięki czemu sprzęt nie zniszczy się po upadku.
  • Stabilność — w przypadku obuwia do jazdy figurowej niezbędna jest odpowiednia stabilność kostek, która udaremnia urazy.

 

Rolkarstwo figurowe najlepiej uprawiać w sprzęcie wysokiej jakości, atestowanym i przygotowanym do uprawiania zaawansowanych ewolucji. Tylko takie rolki figurowe zapewnią Ci najwyższy komfort uprawiania sportu i możliwość ulepszania swoich zdolności. Takie modele czekają na Ciebie w sklepie Niecodzienni.pl. Zajrzyj do nas już dziś i ciesz się uprawianiem swojego ulubionego sportu przez cały rok!

 

Dowiedz się też: „Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rolkach?”

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl