Niecodzienni.pl

W jakim wieku kupić pierwsze rolki dla dziecka?

0
W jakim wieku kupić pierwsze rolki dla dziecka?

W jakim wieku kupić pierwsze rolki dla dziecka?

Jazda na rolkach to doskonała rozrywka dla dzieci i młodzieży. Pytanie tylko, w jakim wieku kupić pierwsze rolki dla dziecka? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji Twojej pociechy, ale naukę rozpoczynają nawet kilkuletnie maluchy. Podpowiadamy, kiedy kupić rolki dla dziecka i jaki model wybrać!

Nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się szybciej niż dorośli. Im wcześniej Twoje dziecko rozpocznie naukę jazdy na rolkach, tym szybciej opanuje tajniki tego sportu, a korzyści z jazdy na rolkach jest wiele! To nie tylko świetna rozrywka, ale też skuteczny sposób na poprawienie kondycji oraz koordynacji ruchowej. W artykule odpowiadamy na pytanie, w jakim wieku rozpocząć naukę i jakie rolki dla dziecka wybrać?

 

 

 

Od kiedy rolki dla dziecka? Najlepszy wiek na naukę jazdy na rolkach

Zdaniem instruktorów naukę jazdy na rolkach można rozpocząć już wieku około 4 lat. Koordynacja ruchowa większości dzieci jest już wtedy na tyle rozwinięta, by mogły spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy rolki dla dziecka mogą być faktycznie dobrym pomysłem?

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Nie każdy czterolatek będzie gotowy, by uczyć się jazdy na rolkach. Zmuszając malucha do robienia czegoś, co go przerasta lub nie interesuje, możesz jedynie zrazić go do tego sportu. Jeśli zastanawiasz się, w jakim wieku kupić pierwsze rolki dla dziecka, weź pod uwagę:

  • koordynację ruchową dziecka,
  • zdolność utrzymywania równowagi,
  • poziom aktywności fizycznej i ogólne zainteresowanie sportem,
  • kondycję i wytrzymałość dziecka,
  • umiejętność koncentracji na wykonywanym zadaniu.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach?

Jeśli wiesz już, kiedy kupić rolki dla dziecka, możesz zastanowić się nad najlepszą metodą nauki. Dzieci najchętniej uczą się tego, co robią ich rodzice, rodzeństwo lub rówieśnicy. Jeżeli na rolkach jeździ jeden z domowników albo ulubiona koleżanka z przedszkola, to raczej nie będzie problemu z przekonaniem do tego pociechy.

O ile to możliwe, warto zapisać malucha na kurs z instruktorem. Taka osoba potrafi zorganizować naukę tak, aby poprzez zabawę dziecko przyswoiło, jak najwięcej przydatnych umiejętności. Chociażby takich jak bezpieczne upadanie, czy podnoszenie się na rolkach. Pierwsze zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 10-15 minut. Zbyt długie lekcje i żmudne powtarzanie ćwiczeń może znudzić Twoją pociechę. Krótkie zajęcia przypominające zabawę zminimalizują strach przed jazdą na rolkach i zachęcą dziecko do kolejnych prób.

Rolki do nauki jazdy dla dzieci: jaki model?

Jak wybrać rolki dla dziecka? Kiedy zdecydujesz się na zakup pierwszych rolek dla swej pociechy, pamiętaj, że jakość sprzętu wpływa na wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Rolki dla dziecka powinny mieć 3 albo 4 kółka, ustawione w jednej linii. Wymyślne modele z podwójnymi tylnymi kółkami w ogólne nie sprawdzają się podczas nauki. Na takim sprzęcie dziecko praktycznie nie ma możliwości utrzymania prawidłowej postawy czy ćwiczenia właściwych ruchów. Tradycyjne rolki dla dziecka z jednym rzędem kółek zapewniają wystarczającą stabilizację. Oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane.

Rolki dla dziecka: jak wybrać rozmiar?

Rolki do nauki jazdy dla dziecka muszą być idealnie dopasowane do kształtu stopy. Nigdy nie kupuj butów w większym rozmiarze z myślą, że dziecko urośnie. Zbyt duży but nie zapewni należytej postawy ani stabilizacji dla stopy. To zaś zwiększa ryzyko kontuzji i powoduje odciski. Lepszym rozwiązaniem są rolki regulowane, które można zwiększyć nawet o 4 rozmiary.

Kiedy kupujesz rolki dla dziecka, dopilnuj, by pociecha przymierzyła oba buty. Jeśli zamawiasz sprzęt przez Internet, zmierz długość stopy dziecka i dopasuj rozmiar zgodnie z tabelą producenta. Buty należy włożyć na stopy, zasznurować i zapiąć. Jeśli w pozycji stojącej, na lekko ugiętych nogach w kolanach, nie uwierają, nie uciskają ani nie ma w nich za dużo luzu, to znaczy, że rozmiar jest właściwy.

Wybierając rolki dla dzieci, często kierujemy się aspektami wizualnymi. Kolorowe buty i świecące kółka mogą zachęcić pociechę do nauki nowego sportu. Jednak o wiele ważniejsza jest jakość produktu. Niezależnie od tego, w jakim wieku kupujesz pierwsze rolki dla dziecka, pamiętaj o bezpieczeństwie. Kask i ochraniacze to podstawowe wyposażenie każdego początkującego rolkarza!

Sprawdź, jakie są efekty jazdy na rolkach po kilku miesiącach.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl